Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojnásobný přechod a vzájemné úkazy

Uznání a copyright: Christopher Go

Na těchto třech panelech je vidět největší planeta Sluneční soustavy plynný obr Jupiter, jak byl zachycen 15. srpna z Cebu City na Filipínách z planety Země. Dobře načasované teleskopické pohledy z toho dne podrobně zachycují některé pozoruhodné úkazy, přechody a vzájemná postavení Jupiterových galilejských měsíců. Io na horním panelu právě mizí v Jupiterově stínu zcela vpravo, ale ostatní tři velké Jupiterovy měsíce jsou vidět na pozadí pásovitého disku planety. Jasnější Europa a tmavší Ganymed jsou zcela vlevo a také vrhají své dva stíny na vrcholky mraků plynného obra. Kalisto je vpravo dole u okraje planety a všechny tři měsíce jsou v trojnásobném přechodu před Jupiterem. Na prostředním panelu jsou stále blízko středu vidět stíny Europy a Ganymeda, ale Ganymedes zakrývá či přechází přes Europu. Na spodním panelu je zachycen vzácný pohled na Jupiterovy měsíce během zatmění a přitom při přechodu přes Jupiter, stín Ganymeda dopadá na samotnou Europu. Při pohledu ze Země lze podobné vzájemné události, kdy se galileovské měsíce vzájemně zakrývají a zatmívají, pozorovat přibližně každých šest let, když je Jupiter blízko své vlastní rovnodennosti.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Jupiter
  2. Christone.net: JUPITER 2021 SEASON
  3. NASA: Io - Most Volcanically Active Spot in the Solar System
  4. SkyAndTelescope.org: JUPITER DAZZLES AT ITS BRIGHTEST AND CLOSEST THIS YEAR
  5. NASA: A Few Steps Closer to Europa: Spacecraft Hardware Makes Headway
  6. NASA: Ride With Juno As It Flies Past the Solar System’s Biggest Moon and Jupiter
  7. NASA: PhotoJournal: Your search criteria found 57 images - Target is Callisto
  8. EarthSky.org: Jupiter’s Equinox And Mutual Events Of Its 4 Major Moons

Štítky: Jupiter, Měsíce, Ganymed, Europa, Zákryt, Zatmění


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »