Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojnásobný přechod a vzájemné úkazy

Uznání a copyright: Christopher Go

Na těchto třech panelech je vidět největší planeta Sluneční soustavy plynný obr Jupiter, jak byl zachycen 15. srpna z Cebu City na Filipínách z planety Země. Dobře načasované teleskopické pohledy z toho dne podrobně zachycují některé pozoruhodné úkazy, přechody a vzájemná postavení Jupiterových galilejských měsíců. Io na horním panelu právě mizí v Jupiterově stínu zcela vpravo, ale ostatní tři velké Jupiterovy měsíce jsou vidět na pozadí pásovitého disku planety. Jasnější Europa a tmavší Ganymed jsou zcela vlevo a také vrhají své dva stíny na vrcholky mraků plynného obra. Kalisto je vpravo dole u okraje planety a všechny tři měsíce jsou v trojnásobném přechodu před Jupiterem. Na prostředním panelu jsou stále blízko středu vidět stíny Europy a Ganymeda, ale Ganymedes zakrývá či přechází přes Europu. Na spodním panelu je zachycen vzácný pohled na Jupiterovy měsíce během zatmění a přitom při přechodu přes Jupiter, stín Ganymeda dopadá na samotnou Europu. Při pohledu ze Země lze podobné vzájemné události, kdy se galileovské měsíce vzájemně zakrývají a zatmívají, pozorovat přibližně každých šest let, když je Jupiter blízko své vlastní rovnodennosti.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Jupiter
  2. Christone.net: JUPITER 2021 SEASON
  3. NASA: Io - Most Volcanically Active Spot in the Solar System
  4. SkyAndTelescope.org: JUPITER DAZZLES AT ITS BRIGHTEST AND CLOSEST THIS YEAR
  5. NASA: A Few Steps Closer to Europa: Spacecraft Hardware Makes Headway
  6. NASA: Ride With Juno As It Flies Past the Solar System’s Biggest Moon and Jupiter
  7. NASA: PhotoJournal: Your search criteria found 57 images - Target is Callisto
  8. EarthSky.org: Jupiter’s Equinox And Mutual Events Of Its 4 Major Moons

Štítky: Jupiter, Měsíce, Ganymed, Europa, Zákryt, Zatmění


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »