Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojnásobný přechod a vzájemné úkazy

Uznání a copyright: Christopher Go

Na těchto třech panelech je vidět největší planeta Sluneční soustavy plynný obr Jupiter, jak byl zachycen 15. srpna z Cebu City na Filipínách z planety Země. Dobře načasované teleskopické pohledy z toho dne podrobně zachycují některé pozoruhodné úkazy, přechody a vzájemná postavení Jupiterových galilejských měsíců. Io na horním panelu právě mizí v Jupiterově stínu zcela vpravo, ale ostatní tři velké Jupiterovy měsíce jsou vidět na pozadí pásovitého disku planety. Jasnější Europa a tmavší Ganymed jsou zcela vlevo a také vrhají své dva stíny na vrcholky mraků plynného obra. Kalisto je vpravo dole u okraje planety a všechny tři měsíce jsou v trojnásobném přechodu před Jupiterem. Na prostředním panelu jsou stále blízko středu vidět stíny Europy a Ganymeda, ale Ganymedes zakrývá či přechází přes Europu. Na spodním panelu je zachycen vzácný pohled na Jupiterovy měsíce během zatmění a přitom při přechodu přes Jupiter, stín Ganymeda dopadá na samotnou Europu. Při pohledu ze Země lze podobné vzájemné události, kdy se galileovské měsíce vzájemně zakrývají a zatmívají, pozorovat přibližně každých šest let, když je Jupiter blízko své vlastní rovnodennosti.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Jupiter
  2. Christone.net: JUPITER 2021 SEASON
  3. NASA: Io - Most Volcanically Active Spot in the Solar System
  4. SkyAndTelescope.org: JUPITER DAZZLES AT ITS BRIGHTEST AND CLOSEST THIS YEAR
  5. NASA: A Few Steps Closer to Europa: Spacecraft Hardware Makes Headway
  6. NASA: Ride With Juno As It Flies Past the Solar System’s Biggest Moon and Jupiter
  7. NASA: PhotoJournal: Your search criteria found 57 images - Target is Callisto
  8. EarthSky.org: Jupiter’s Equinox And Mutual Events Of Its 4 Major Moons

Štítky: Jupiter, Měsíce, Ganymed, Europa, Zákryt, Zatmění


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »