Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplněk za modré hodinky

Uznání a copyright: Giorgia Hofer (Cortina Astronomical Association)

Fotografové přírody a další milovníci planety Země se vždycky těší na modrou hodinku. To je ten přechod za svítání, těsně před východem nebo za soumraku po západu Slunce, kdy je Slunce pod obzorem, ale krajinu a oblohu osvětluje krásné modré světlo. Na snímku za modré hodinky 21. srpna je z Cortiny d'Ampezzo vidět jak nad drsnými italskými Alpami na opačné straně už zapadlého Slunce vychází Měsíc téměř v úplňku. Modravý odstín oblohy má také skalní pyramida hory Monte Antelao, též známé jako Král Dolomit, která je výrazným alpským vrcholem této oblasti. Měsíční světlo je sice žluté, ale přesto někteří lidé tomuto úplňku říkají Modrý úplněk. To proto, že podle jedné z definic se třetí úplněk v sezóně se čtyřmi úplňky nazývá Modrý úplněk. Pokud uznáváme roční období jako dobu mezi slunovratem a rovnodenností, tak čtvrtý úplněk této sezóny bude vycházet za modré hodinky 20. září, těsně před zářijovou rovnodenností.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: What is the blue hour?
  2. APOD: 2013-04-06 Země za soumraku
  3. APOD: 2017-04-09 Kometa Hale Bopp nad průsmykem Val Parola
  4. APOD: 2020-11-11 Barvy Měsíce
  5. EarthSky.org: We’ll Have A Blue Moon This Weekend
  6. NASA: Full Moon Guide: August - September 2021

Štítky: Úplněk, Modrá hodinka, Blue moon


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »