Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sloní chobot a Karavana

Uznání a copyright: Robert Eder

Mlhovina Sloní chobot se vine emisní mlhovinou a komplexem mladé hvězdokupy IC 1396 ve vysoko stoupajícím souhvězdí Kefea (Cepheus) jako ilustrace v galaktickém Příběhu jen tak. Kosmický sloní chobot na obrázku vlevo je dlouhý přes 20 světelných let a je znám též jako vdB 142. Na tomto podrobném teleskopickém pohledu jsou zvýrazněny jasné hřbety, které obkreslují kapsy mezihvězdného prachu a plynu díky digitálnímu zpracování, které odstranilo všechny viditelné hvězdy. Tmavá oblaka ve tvaru dlouhých úponků však obsahují suroviny pro vznik hvězd a skrývají v sobě protohvězdy. Téměř 3000 světelných roků vzdálený, poměrně slabý komplex IC 1396, pokrývá na obloze oblast o rozloze větší než 5 stupňů. Tato bez hvězd vykreslená oblast se však rozprostírá na zorném poli širokém pouze jeden stupeň, což je úhlová velikost přibližně 2 úplňků. Temným útvarům dole a vpravo, které jakoby pochodují směrem k vinoucímu se Slonímu chobotu, někteří pozorovatelé pochopitelně říkají Karavana.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2005-09-08 IC 1396 v Kefeu
  2. HawAstSoc.org: Cepheus
  3. Boop.org: Just So Stories by Rudyard Kipling. Originally published 1902: THE ELEPHANT'S CHILD
  4. UNH.edu: What is the Interstellar Medium?
  5. AstroBin.com: Robert Eder: Elephants Trunk
  6. APOD: 2007-02-18 M16: Sloupy stvoření
  7. CalTech.edu: Dark Globule in IC 1396
  8. NASA: The Cosmic Distance Scale
  9. AstroBin.com: Robert Eder: The Caravan on the march to the Elephants Trunk
  10. Boop.org: Just So Stories by Rudyard Kiplin. Originally published 1902

Štítky: C1396, Vdb142, Star-formation, Just so story


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »