Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanský kámen Rochette

Uznání: NASA, JPL-Caltech

Tento ostrý snímek pořízený během 180. solu mise (22. srpna) z navigační kamery roveru Perseverance se dívá přes kamením poseté dno kráteru Jezero na Marsu. Vlevo dole je na snímku vidět jedno z řiditelných předních kol roveru o průměru 52,5 cm. Poblíž středu je velký kámen zvaný Rochette. Plánovači mise se však Rochette nechtějí vyhnout. Místo toho dostane Perseverance pokyn, aby natáhl své 2 metry dlouhé robotické rameno a obrousil povrch kamene, aby zjistil, zda má konzistenci vhodnou pro získání vzorku o něco silnějšího než tužka, pomocí dutého vrtáku roveru. Vzorky odebrané roverem Perseverance na Zemi zpět dopraví některá z budoucích misí na Mars.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Perseverance Team Selects a New Rock to Abrade
  2. NASA: NASA's Perseverance Plans Next Sample Attempt
  3. NASA: Why and How Perseverance Abrades Rocks

Štítky: Perseverance, Mars, Sample return


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »