Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavá mlhovina Lyndsové

Uznání a copyright: Cristiano Gualco

V tmavé mlhovině Lyndsové (LDN - Lynds Dark Nebula) 1251 vznikají hvězdy. Asi 1000 světelných roků vzdálené prachové mračno, které pluje nad rovinou naší galaxie Mléčné dráhy, je součástí komplexu temných mlhovin mapovaných do oblasti Kefeova plamene. Astronomický průzkum neprůhledných mezihvězdných mračen v celém spektru ukazuje energetické rázové vlny a výtoky spojené s nově se rodícími hvězdami, včetně výmluvné načervenalé záře rozptýlených a na snímku se ukrývajících Herbig-Harových objektů. Na scéně též číhají vzdálené galaxie pozadí téměř pohřbené za prostorem plným prachu. Tento okouzlující pohled na obloze zabírá něco přes dva úplňky, tedy v odhadované vzdálenosti LDN 1251 17 světelných roků.
Poznámka překladatele: LDN je zkratka Lynds Dark Nebula. Katalog Catalogue of Dark Nebulae prvně zkompilovala a v roce 1962 publikovala Beverly Lyndsová.

Seznam odkazů v popisu

  1. Harvard.edu: Lynds, Beverly T.: Catalogue of Dark Nebulae
  2. arXiv.org: Star Forming Regions in Cepheus
  3. arXiv.org: Infrared and Radio observations of a small group of protostellar objects in the molecular core, L1251-C
  4. NASA: Awakening Newborn Stars
  5. AstroBin.com: Cristiano Gualco: LDN 1251

Štítky: Molekulární mračno, Ldn 1251, Star-formation


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »