Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Video zeleného záblesku

Uznání a copyright videa: Paolo Lazzarotti

Mnozí si myslí, že je to jen mýtus. Jiní si myslí, že je to sice pravda, ale příčina není známa. Dobrodruzi se pyšní tím, že ho viděli. Toto je zelený záblesk ze Slunce. Pravdou je, že zelený záblesk opravdu existuje a jeho příčina je dobře známá. Když právě zapadající Slunce zcela mizí z dohledu, tak se objevuje poslední překvapivě zelený záblesk. Tento jev je obvykle vidět pouze z míst s nízkým, vzdáleným obzorem a trvá jen několik málo sekund. Zelený záblesk je vidět také při východu Slunce, ale vyžaduje přesnější načasování. Tento dramatický zelený záblesk byl zachycen na videu minulý měsíc v italském Toskánsku, když Slunce zapadalo za Ligurským mořem. Druhá sekvence ve videu ukazuje zelený záblesk v reálném čase, zatímco ta první je zrychlená a poslední zpomalená. Slunce samotné vůbec ani částečně nezezelená, jev způsobují vrstvy zemské atmosféry, které působí jako hranol.

Objevování a osvěta: Volné místo postgraduálního studenta pro APOD.

Seznam odkazů v popisu

  1. Mythweb.com: Gods heroes today encyclopedia
  2. PinImg.com: Foto: Kočička :-)
  3. Exo.net: Green Flash
  4. NASA: Sun - Our Star
  5. SDSU.edu: An Introduction to Green Flashes
  6. APOD: Sun
  7. Wikipedia: Green
  8. GSU.edu: Red Sunset
  9. Apod.com: Lecture 12: The Sun’s Atmosphere
  10. APOD: 2004-03-21 Zelený záblesk ze Slunce
  11. Wikipedia: Italy
  12. Youtu.be: Italy by Drone 4K 2019 - Tuscany
  13. Wikipedia: Ligurian_Sea
  14. Youtu.be: Video of a Green Flash
  15. AtOptics.co.uk: Green Flash
  16. APOD: 2012-07-23 Blesk zachycený rychlostí 7207 snímků za sekundu
  17. APOD: 2007-01-29 Film: Zelený záblesk nad Itálií
  18. NASA: What is Earth’s atmosphere?
  19. Wikipedia: Dispersive_prism

Štítky: Zelený záblesk, Video, Refraction


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »