Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1333: Porodnice hvězd v Perseu

Uznání a copyright: Michael Sherick

NGC 1333 je ve viditelném světle vidět jako reflexní mlhovina, v níž převládají namodralé odstíny charakteristické pro světlo hvězd odražené od mezihvězdného prachu. Mlhovina je ve vzdálenosti zhruba 1000 světelných roků v hrdinském souhvězdí Persea na okraji velkého molekulárního mračna, kde se rodí hvězdy. Tento podrobný teleskopický snímek zabírá na obloze asi dva úplňky, neboli v odhadované vzdálenosti NGC 1333 něco přes 15 světelných roků. V prachové oblasti ukazuje podrobnosti i vypovídající kontrastní červené emise z Herbig-Harových objektů, výtrysků a rázy stlačeného zářícího plynu, který vyvěrá z nedávno vzniklých hvězd. NGC 1333 ve skutečnosti obsahuje stovky hvězd starých méně než milion let, z nichž se většina dosud skrývá před optickými dalekohledy kvůli všudypřítomnému hvězdnému prachu. Toto chaotické prostředí se může podobat tomu, ve kterém před více než 4,5 miliardami let vznikalo naše Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. SWIN.edu.au: Reflection Nebula
  2. HawAstSoc.org: Constellations: Perseus -- He never Looked her in the Eye
  3. Arizona.edu: Overview: Molecular Astrophysics and Star Formation
  4. Wikipedia: Herbig-Haro_object#Discovery_and_history_of_observations
  5. APOD: 2014-02-04 Paprsek částic vytváří HH 24
  6. CalTech.edu: Beautiful Chaos of Star Birth
  7. APOD: 2021-03-18 Hvězdný prach v molekulárním mračnu v Perseu

Štítky: Ngc1333, Reflekční mlhovina, Prach, Star-formation


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »