Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Měsíce nad mrakodrapem

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Proč je Měsíc na vrcholu této budovy? Plánování. Astrofotograf musel pečlivě plánovat včetně toho, kam přesně umístit kameru a kdy přesně záběr pořídit, aby mohl tuto pozoruhodnou superpozici vytvořit. Tento jediný snímek byl pořízen v časných ranních hodinách 19. listopadu, blízko vrcholu částečného zatmění Měsíce, které nastalo, když Měsíc procházel zemským stínem. V té době se téměř celý Měsíc, přesněji - 99,1 %, nacházel v nejtemnější části zemského stínu. Tou budovou je Gran Torre Santiago v Chile, nejvyšší budova Jižní Ameriky. I když celé zatmění trvalo úctyhodných 6 hodin, tak tento snímek musel být pořízen během několika sekund, aby byl s budovou správně vystředěný, neboť otáčení Země budovu brzy z vystředění vyvedlo. Příštím zatměním Země a Měsíce bude úplné zatmění Slunce, které nastane 4. prosince, ale bude viditelné pouze ze spodní části našeho světa.

Editor APODu (RJN) online v pondělí: Nejlepší kosmické snímky NASA (& videa)
Pozoruhodná podání do APODu: Zatmění Měsíce 19. listopadu 2021.

Seznam odkazů v popisu

  1. LifeSavvy.com: Foto: Kočka u počítače :-)
  2. PopSci.com: We’ve been predicting eclipses for over 2000 years. Here’s how.
  3. APOD: 2016-08-31 Prstencové sluneční zatmění nad Novým Mexikem
  4. TimeAndDate.com: November 18–19, 2021 Partial Lunar Eclipse
  5. APOD: 2021-05-25 Měsíc při úplném zatmění
  6. NASA: Earth's Moon
  7. NASA: Diagram of Umbra and Penumbra
  8. Youtu.be: Tomas aéreas con drone de "Sanhattan" ;) Gran Torre Santiago
  9. Wikipedia: Chile
  10. Wikipedia: List_of_tallest_buildings#List_by_continent
  11. Wikipedia: South_America
  12. NASA: What Is an Eclipse?
  13. APOD: 2020-07-01 Naše otáčející se Země
  14. NASA: Total and Annular Solar Eclipse Paths: 2021 - 2040
  15. TimeAndDate.com: December 4, 2021 Total Solar Eclipse
  16. APOD: 2017-07-30 Úplné zatmění na konci světa

Štítky: Lunární zatmění, Partial eclipse, Building


50. vesmírný týden 2025

50. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 12. do 14. 12. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a ve středu po ránu projde přes hvězdu Regulus. Večer je nad jihem Saturn a přejde přes něj Titan. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Přes velké skvrny je aktivita Slunce nízká, přesto může nastat polární záře. Ranní komety trochu ruší svit Měsíce, večerní tmavá obloha jich ale také několik nabídne. Před 100 lety se narodil český astronom a meteorolog Ladislav Křivský.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny a letadlo

Celestron C8 / Baader Filtr + Astronomik UV-IR Block L-2 Po zamíření na Slunce jsem začal fotit serii jednotlivých krátkých snímků (lucky imaging) Postup vytvoření dané fotky: V rámci té série jednotlivých fotek se objevilo to letadlo. Vzal jsem tedy tuto jednu fotku a vyřízl z ní přesně jedna ku jedné to letadlo a spojil s tou složeninou Slunce, tak aby vznikl co nejlepší snímek, kde bude vidět jak detailní Slunce tak letadlo. Slunce: Sekvence fotek PIPP/Autostakkert pak zpracováno v Pixinsight

Další informace »