Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunce rentgenově z družice NuSTAR

Uznání: NASA, NuSTAR, SDO

Proč jsou oblasti nad slunečními skvrnami tak horké? Samotné sluneční skvrny jsou o něco chladnější než okolní sluneční povrch, protože magnetická pole, která je vytvářejí, snižují konvekční ohřev. Je proto zvláštní, že oblasti nad nimi, dokonce i mnohem výše ve sluneční koróně, mohou být stokrát teplejší. Aby NASA pomohla zjistit příčinu, tak namířila velmi citlivý rentgenový dalekohled na družici Země NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) na Slunce. Zde je vidět Slunce v ultrafialovém světle v červené barvě z družice SDO (Solar Dynamics Observatory). Na tento obraz je ve falešných barvách zelené a modré superponována emise nad slunečními skvrnami, jak ji detekovala družice NuSTAR v různých pásmech vysokoenergetického rentgenového záření, které zvýrazňuje oblasti s extrémně vysokou teplotou. Snímky z NuSTARu jako je tento umožňují osvětlit mechanismus ohřevu sluneční atmosféry a nano a mikro vzplanutí, jako krátké výboje energie, které mohou být motorem neobvyklého ohřevu.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Sunspot
  2. Youtube.com: Physics - Energy - Heat Transfer - Convection
  3. APOD: 2019-07-01 Velká korona
  4. Twitter: NASA
  5. CalTech.edu: Sun Sizzles in High-Energy X-Rays
  6. CalTech.edu: Sun Sizzles in High-Energy X-Rays
  7. NASA: Ultraviolet Waves
  8. NASA: Sun Shines in High-Energy X-rays
  9. NASA: About The SDO Mission
  10. NASA: Sunspots and Solar Flares
  11. Wikipedia: NuSTAR
  12. NASA: X-Rays
  13. Youtube.com: How Hot Can It Get?
  14. APOD: 2005-08-14 Zahřívání koronálních smyček
  15. Wikipedia: Nanoflares
  16. Harvard.edu: NuSTAR observations of a repeatedly microflaring active region
  17. FineArtAmerica.com: Foto: Kočka ve skoku :-)

Štítky: Slunce, Slunce, Rentgenové paprsky, Rentgenové paprsky, Nustar


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »