Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uran a měsíce v pohybu

Uznání videa: David Campbell (U. Hertfordshire), Bayfordbury Observatory

Co se to pohybuje na obloze? Planeta, která je příliš slabá na to, než aby byla vidět pouhým okem: Uran. Tento plynný obr za Saturnem byl počátkem tohoto měsíce sledován kolem opozice, kdy byl Zemi nejblíže a byl tedy nejjasnější. Na čtyřhodinovém časosběrném videu z observatoře v Bayfordbury v okrese Hertfordshire, UK je vidět Uran se svými čtyřmi největšími měsíci v řadě za sebou: Titania, Oberon, Umbriel a Ariel. Zdánlivý pohyb Uranu kolem hvězd v pozadí ve skutečnosti odpovídá především oběžnému pohybu Země kolem Slunce. Kříž se středem na Uranu tvoří difrakční paprsky, které vznikají ohybem, tedy difrakcí světla kolem čtyř ramen, které drží na místě jedno ze zrcadel dalekohledu. Rotace difrakčních paprsků nezpůsobuje rotace Uranu, ale vpodstatě rotace Země. Uran samotný bude v několika dalších měsících vidět triedrem, ale jeho měsíce, jako ostatně vždycky, budou vyžadovat dalekohled.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Uranus
  2. APOD: 2017-09-11 Cassini se blíží k Saturnu
  3. NASA: Opposition_Conjunction.jpg
  4. Twitter: University of Hertfordshire Observatory: Last night Uranus reached opposition. We tracked it over 4 hours to make this video showing the movement...
  5. Wikipedia: File:Bayfordbury_campus_(27115264794).jpg
  6. Herts.ac.uk: Bayfordbury Observatory
  7. Wikipedia: Hertfordshire
  8. Wikipedia: United_Kingdom
  9. SETI.org: Uranus Ephemeris Generator 2.8
  10. APOD: 2000-09-30 Brázdy na Titanii
  11. NASA: Oberon
  12. Wikipedia: Umbriel_(moon)
  13. NASA: Ariel
  14. APOD: 2020-12-12 Saturn a Jupiter v létě 2020
  15. Youtu.be: Uranus 101 | National Geographic
  16. Wikipedia: Diffraction_spike
  17. Uiuc.edu: Diffraction of Light - light bending around an object
  18. Flickr.com: bayfordburyobs: University of Hertfordshire Observatory
  19. Youtu.be: Dancing Uranus
  20. APOD: 2020-07-01 Naše otáčející se Země
  21. EarthSky.org: Uranus at opposition November 4
  22. 1funny.com: Foto: Buldog se dívá dalekohledem :-)

Štítky: Uran, Měsíce, Opposition


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »