Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krvavý Měsíc s modrým pruhem

Uznání: Angel Yu

Co způsobuje modrý pruh přes Měsíc během zatmění Měsíce? Modrý pruh je sice skutečný, ale obvykle je dost špatně vidět. Snímek zatmění Měsíce z minulého týdne s vysokým dynamickým rozsahem (HDR) pořízený z čínského Yanchengu byl digitálně zpracován tak, aby vyrovnal jas Měsíce a aby se zvýraznily barvy. Šedá barva vpravo dole je přirozená barva Měsíce přímo osvětleného slunečním světlem. Levá horní část Měsíce není přímo osvětlena Sluncem, jelikož je zatmělá v zemském stínu. Je ovšem slabě osvětlena slunečním světlem, které prošlo hluboko zemskou atmosférou. Tato část Měsíce je červená a říká se jí krvavý Měsíc a to ze stejného důvodu, proč jsou pozemské západy Slunce červené: protože vzduch rozptyluje více modré světlo, než červené. Ten neobvyklý modrý pruh je jiný, jeho barva vzniká ze slunečního světla, které prošlo vysoko v zemské atmosféře, kde ozón lépe pohlcuje červené světlo, než modré. Zítra nastane úplné zatmění Slunce, ale jeho totalita bude naneštěstí vidět pouze v blízkosti jižního pólu Země.

Téměř v hyperprostoru: Generátor náhodných APODů.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: High_dynamic_range
  2. Wikipedia: China
  3. Youtu.be: Yancheng,the 39th largest city in China HD(top100 chinese cities)
  4. APOD: 2020-11-11 Barvy Měsíce
  5. UniverseToday.com: What Color is the Moon?
  6. NASA: Earth's Moon
  7. APOD: 2021-05-25 Měsíc při úplném zatmění
  8. APOD: 2021-11-25 U okraje stínu
  9. NASA: Earth's Atmospheric Layers
  10. TimeAndDate.com: What Is a Blood Moon?
  11. NASA: Why Is the Sky Blue?
  12. NASA: Colorful Lunar Eclipse
  13. AtOptics.co.uk: Ozone - The Stratosphere
  14. PBS.org: Can you find the turquoise in Wednesday’s lunar eclipse?
  15. NASA: Dec. 4, 2021 Eclipse
  16. OneCMS.io: Foto: Kočička :-)
  17. APOD: 2017-07-30 Úplné zatmění na konci světa
  18. Wikipedia: Antarctica

Štítky: Měsíc, Blue band, Lunární zatmění


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »