Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krvavý Měsíc s modrým pruhem

Uznání: Angel Yu

Co způsobuje modrý pruh přes Měsíc během zatmění Měsíce? Modrý pruh je sice skutečný, ale obvykle je dost špatně vidět. Snímek zatmění Měsíce z minulého týdne s vysokým dynamickým rozsahem (HDR) pořízený z čínského Yanchengu byl digitálně zpracován tak, aby vyrovnal jas Měsíce a aby se zvýraznily barvy. Šedá barva vpravo dole je přirozená barva Měsíce přímo osvětleného slunečním světlem. Levá horní část Měsíce není přímo osvětlena Sluncem, jelikož je zatmělá v zemském stínu. Je ovšem slabě osvětlena slunečním světlem, které prošlo hluboko zemskou atmosférou. Tato část Měsíce je červená a říká se jí krvavý Měsíc a to ze stejného důvodu, proč jsou pozemské západy Slunce červené: protože vzduch rozptyluje více modré světlo, než červené. Ten neobvyklý modrý pruh je jiný, jeho barva vzniká ze slunečního světla, které prošlo vysoko v zemské atmosféře, kde ozón lépe pohlcuje červené světlo, než modré. Zítra nastane úplné zatmění Slunce, ale jeho totalita bude naneštěstí vidět pouze v blízkosti jižního pólu Země.

Téměř v hyperprostoru: Generátor náhodných APODů.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: High_dynamic_range
  2. Wikipedia: China
  3. Youtu.be: Yancheng,the 39th largest city in China HD(top100 chinese cities)
  4. APOD: 2020-11-11 Barvy Měsíce
  5. UniverseToday.com: What Color is the Moon?
  6. NASA: Earth's Moon
  7. APOD: 2021-05-25 Měsíc při úplném zatmění
  8. APOD: 2021-11-25 U okraje stínu
  9. NASA: Earth's Atmospheric Layers
  10. TimeAndDate.com: What Is a Blood Moon?
  11. NASA: Why Is the Sky Blue?
  12. NASA: Colorful Lunar Eclipse
  13. AtOptics.co.uk: Ozone - The Stratosphere
  14. PBS.org: Can you find the turquoise in Wednesday’s lunar eclipse?
  15. NASA: Dec. 4, 2021 Eclipse
  16. OneCMS.io: Foto: Kočička :-)
  17. APOD: 2017-07-30 Úplné zatmění na konci světa
  18. Wikipedia: Antarctica

Štítky: Měsíc, Blue band, Lunární zatmění


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »