Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohlednice z Jižního pólu

Uznání a copyright: Aman Chokshi

Z tohoto místa vzdáleného asi kilometr od geografického jižního pólu planety Země bylo zatmění Slunce 4. prosince vidět jako zatmění částečné. Měsíční nov v maximu zatmění zakryl asi 90 procent slunečního kotouče. Posádky dalekohledů SPT (South Pole Telescope) (vlevo) a BICEP (vpravo) na Amundsen-Scottově stanici pochopitelně vyšplhaly na střechu laboratoře Dark Sector Laboratory, aby se mohly podívat. Na složeném časosběrném snímku vycentrovaném kolem místního maxima zatmění jsou obrazy Slunce na mrazivé antarktické obloze pořízené každé 4 minuty. Na střeše zvedají ruce, zleva doprava: Brandon Amat, Aman Chokshi, Cheng Zhang, James Bevington a Allen Forster.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2012-08-02 Stopy hvězd z jižního pólu
  2. NASA: Dec. 4, 2021 Eclipse
  3. Uchicago.edu: South Pole Telescope
  4. Harvard.edu: BICEP
  5. NSF.gov: Amundsen-Scott South Pole Station

Štítky: Tse, Partial eclipse, Antarktida, Jižní pól


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »