Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění za polárního dne

Uznání a copyright: Stephanie Ziyi Ye

Během polárního dne v arktickém a antarktickém létě zůstává Slunce nad obzorem po dobu 24 hodin i déle. Časosběrný snímek rybím okem sleduje 4. prosince na mnoha expozicích, jak Slunce dělá nad ledovcem Union Glacier v Antarktidě na letní obloze kruh. Ten den obloha nad ledovcem Union Glacier potemněla, i když bylo Slunce nad obzorem. Na kompozitním pohledu je ve středu dole vidět zatmělé Slunce během krátké totality. Měsíční stín u okrajů dráhy úplného zatmění po planetě Zemi stmívá oblohu nad ní.

Seznam odkazů v popisu

  1. TimeAndDate.com: What and When Is the Midnight Sun?
  2. Facebook: Stephanie Ziyi YE: The Eclipse Clock
  3. Youtube.com: Andreas Möller: Total Solar Eclipse 2021 at Union Glacier, Antarctica
  4. APOD: 2021-12-09 Úplné zatmění Slunce
  5. NASA: Antarctica Eclipsed
  6. APOD: 2021-12-05 Úplné zatmění Slunce ze spodku světa

Štítky: Tse, Antarktida, Antarktida, Polární den, Polární den


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »