Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění za polárního dne

Uznání a copyright: Stephanie Ziyi Ye

Během polárního dne v arktickém a antarktickém létě zůstává Slunce nad obzorem po dobu 24 hodin i déle. Časosběrný snímek rybím okem sleduje 4. prosince na mnoha expozicích, jak Slunce dělá nad ledovcem Union Glacier v Antarktidě na letní obloze kruh. Ten den obloha nad ledovcem Union Glacier potemněla, i když bylo Slunce nad obzorem. Na kompozitním pohledu je ve středu dole vidět zatmělé Slunce během krátké totality. Měsíční stín u okrajů dráhy úplného zatmění po planetě Zemi stmívá oblohu nad ní.

Seznam odkazů v popisu

  1. TimeAndDate.com: What and When Is the Midnight Sun?
  2. Facebook: Stephanie Ziyi YE: The Eclipse Clock
  3. Youtube.com: Andreas Möller: Total Solar Eclipse 2021 at Union Glacier, Antarctica
  4. APOD: 2021-12-09 Úplné zatmění Slunce
  5. NASA: Antarctica Eclipsed
  6. APOD: 2021-12-05 Úplné zatmění Slunce ze spodku světa

Štítky: Tse, Antarktida, Antarktida, Polární den, Polární den


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »