Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce

Uznání a copyright: Theo Boris, Christian A. Lockwood, David Zimmerman (JM Pasachoff Antarctic Expedition)
Compositing: Zev Hoover and Ronald Dantowitz (MARS Scientific)

Jen málokdo mohl 4. prosince být ve stínu Měsíce a sledovat úplné zatmění Slunce. Nebeskou mechanikou a nikoliv zeměpisnými hranicemi definovaná úzká dráha úplného zatmění vedla přes poměrně nepřístupný nejjižnější kontinent planety Země. Přesto bylo několik nadšených a dobře oblečených pronásledovatelů zatmění odměněno podívanou na chladné, ale jasné obloze v Antarktidě. Snímek pořízený pozemním dalekohledem na okraji dráhy stínu těsně před začátkem totality u ledovce Union Glacier zachytil u vrcholu siluety měsíčního kotouče zátřpyt slunečního světla. Při úplném zatmění byla vidět velkolepá sluneční korona, tedy vnější atmosféra Slunce, která je vidět jak na kompozitním pohledu proudí daleko od okraje Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. Twitter: NASA Astronauts: "Saturday morning, the Expedition 66 crew squeezed into the Cupola to check out the total solar eclipse that occurred over Antarctica..."
  2. Youtube.com: NASA: Live Feed of the Dec. 4, 2021 Total Solar Eclipse
  3. NASA: Dec. 4, 2021 Eclipse
  4. Youtube.com: Andreas Möller: Total Solar Eclipse 2021 at Union Glacier, Antarctica - 360° Experience
  5. Youtube.com: Andreas Möller: Total Solar Eclipse 2021 at Union Glacier, Antarctica
  6. APOD: 2021-01-07 Úplné zatmění Slunce 2020

Štítky: Tse, Antarktida


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »