Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce

Uznání a copyright: Theo Boris, Christian A. Lockwood, David Zimmerman (JM Pasachoff Antarctic Expedition)
Compositing: Zev Hoover and Ronald Dantowitz (MARS Scientific)

Jen málokdo mohl 4. prosince být ve stínu Měsíce a sledovat úplné zatmění Slunce. Nebeskou mechanikou a nikoliv zeměpisnými hranicemi definovaná úzká dráha úplného zatmění vedla přes poměrně nepřístupný nejjižnější kontinent planety Země. Přesto bylo několik nadšených a dobře oblečených pronásledovatelů zatmění odměněno podívanou na chladné, ale jasné obloze v Antarktidě. Snímek pořízený pozemním dalekohledem na okraji dráhy stínu těsně před začátkem totality u ledovce Union Glacier zachytil u vrcholu siluety měsíčního kotouče zátřpyt slunečního světla. Při úplném zatmění byla vidět velkolepá sluneční korona, tedy vnější atmosféra Slunce, která je vidět jak na kompozitním pohledu proudí daleko od okraje Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. Twitter: NASA Astronauts: "Saturday morning, the Expedition 66 crew squeezed into the Cupola to check out the total solar eclipse that occurred over Antarctica..."
  2. Youtube.com: NASA: Live Feed of the Dec. 4, 2021 Total Solar Eclipse
  3. NASA: Dec. 4, 2021 Eclipse
  4. Youtube.com: Andreas Möller: Total Solar Eclipse 2021 at Union Glacier, Antarctica - 360° Experience
  5. Youtube.com: Andreas Möller: Total Solar Eclipse 2021 at Union Glacier, Antarctica
  6. APOD: 2021-01-07 Úplné zatmění Slunce 2020

Štítky: Tse, Antarktida


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »