Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orionův pás v plynu a prachu

Uznání a copyright: Matt Harbison, Marathon Remote Imaging Observatory

Orionův pás jste asi viděli už dříve, ale ne takto. Ty tři jasné hvězdy přes snímek jsou zleva doprava Mintaka, Alnilam a Alnitak: ikonický pás hvězd v Orionu. Zbývající hvězdy byly z obrazu digitálně odstraněny, aby byla lépe vidět okolní oblaka zářícího plynu a tmavého prachu. Některé z těchto mračen mají složité tvary, včetně Koňské hlavy a mlhoviny Plamen, obě se nacházejí vpravo dole u Alnitaku. Tento hloubkový snímek byl pořízen minulý měsíc z Marathonu v Texasu v USA, zabírá asi 5 stupňů, potřeboval asi 20 hodin expozičního času a byl zpracován tak, aby představoval plyn a prach, který bychom viděli, pokud bychom byli mnohem blíže. Slavná mlhovina Orion je už mimo toto barvité pole vpravo nahoře. Celá tato oblast se nachází ve vzdálenosti pouze asi 1500 světelných roků a je jednou z nejbližších a nejlépe studovaných porodnic hvězd.

Dnes večer: Přednáška editora APODu Nejlepší snímky roku 2021.

Štítky: Hvězdy, Orion's belt, Horsehead nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »