Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Leonard podrobně z Austrálie

Uznání a copyright: Blake Estes (itelescope.net)

Jak vypadá kometa Leonard zblízka? I když se k ní nemůžeme dostat, tak zobrazení její komy a vnitřních ohonů malým dalekohledem dává o ní dobrou představu. Jak už název napovídá, tak iontový ohon je tvořen ionizovaným plynem, kterému dodává energii ultrafialové světlo ze Slunce a směrem ven odtlačuje sluneční vítr. Sluneční vítr je značně strukturovaný a tvarovaný komplexním a neustále se měnícím magnetickým polem Slunce. Složitá struktura ohonu se dá vysvětlit vlivem proměnlivého slunečního větru v kombinaci s různými výtrysky plynu z jádra komety. Dá se pozorovat, jak se struktury v ohonu komety Leonard pohybují se slunečním větrem ven od Slunce a v průběhu času dokonce mění svůj zvlněný vzhled. Modré barvě iontového ohonu dominuje rekombinace molekul oxidu uhelnatého, zatímco zelená barva komy kolem hlavy komety vzniká většinou rekombinací mírného množství dvouatomových molekul uhlíku. Sluneční světlo dokáže dvouatomární uhlík zničit za asi 50 hodin a to je důvod, proč zelená záře nepostupuje daleko do iontového ohonu. Snímek byl pořízen 2. ledna z observatoře Siding Spring v Austrálii. Kometa Leonard je v současnosti nejlépe vidět z jižní polokoule Země, už se otočila kolem Slunce a nyní směřuje ven ze Sluneční soustavy.

Seznam odkazů v popisu

  1. UCLA.edu: The Cometary Tail
  2. Youtube.com: Ionization of Gas
  3. NASA: Ultraviolet Waves
  4. Youtube.com: What is Solar Wind and how affect the Earth
  5. NASA: The Solar Dynamo
  6. Facebook: Sky: The Changing Ion Tail of Comet Leonard…
  7. APOD: 2002-05-15 Plápolající ohon z komety Ikeya Zhang
  8. Wikipedia: Carbon_monoxide
  9. Chemistryworld.com: Comets’ green colour comes from dicarbon dissociation, experiments confirm
  10. PNAS.org: Photodissociation of dicarbon: How nature breaks an unusual multiple bond
  11. NYTimes.com: Why a Comet’s Head Is Green, but Its Tail Is Not
  12. Youtube.com: Siding Spring Observatory - "Eyes on the Sky"
  13. Wikipedia: Australia
  14. APOD: 2022-01-03 Dlouhý ohon komety Leonard
  15. SkyAndTelescope.org: COMET-SEEKING ON COLD, CRUNCHY NIGHTS
  16. NASA: Solar System

Štítky: Kometa Leonard, Coma, Ion tail


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »