Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Symbiotická hvězda R Aquarii

Uznání: X-ray: NASA/CXC/SAO/R. Montez et al.; Optical: Data: NASA/ESA/STScI, Processing: Judy Schmidt (CC BY-NC-SA)

Proměnná hvězda R Aquarii je ve skutečnosti interagující dvojhvězda, dvě hvězdy, které mají těsný symbiotický vztah. Asi 710 světelných roků vzdálená hvězda je ve středu kompozitního obrazu sestaveného z ve vesmíru pořízených optických a rentgenových snímků. Tento neobvyklý systém se skládá z chladného rudého obra a horkého hustého bílého trpaslíka na vzájemné orbitě kolem společného těžiště. Neustálé změny jasnosti R Aquarii můžete sledovat v průběhu zhruba jednoho roku i triedrem. Viditelnému světlu dvojhvězdy dominuje červený obr, který je sám dlouhoperiodickou proměnnou hvězdou typu Mira. Ovšem materiál z rozsáhlé obálky chladného obra gravitace přitahuje na povrch menšího, hustšího bílého trpaslíka, což nakonec způsobí termonukleární explozi, při níž je materiál vyvržen do vesmíru. Astronomové pozorovali taková vzplanutí v posledních desetiletích. Důkazem mnohem starších výbuchů jsou tyto velkolepé, téměř světelný rok dlouhé struktury, jak je pozoroval Hubblův kosmický dalekohled (červeně a modře). Data z rentgenové observatoře Chandra (fialově) ukazují rentgenové záření rázových vln, které vznikají při nárazu výtrysků z bílého trpaslíka do okolního materiálu.

Seznam odkazů v popisu

  1. AAVSO.org: R Aquarii
  2. Harvard.edu: Chandra: R Aquarii: Watching a Volatile Stellar Relationship
  3. Harvard.edu: Chandra: An Expanse of Light
  4. Wikipedia: Red_giant
  5. NASA: White Dwarf Stars
  6. AAVSO.org: So you are interested in variable stars...
  7. APOD: 2006-07-22 Mira: Podivuhodná hvězda
  8. APOD: 2006-07-26 Výbuchy bílého trpaslíka RS Oph
  9. NASA: An Expanse of Light

Štítky: R aquarii, Variable star, Binary star


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »