Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Symbiotická hvězda R Aquarii

Uznání: X-ray: NASA/CXC/SAO/R. Montez et al.; Optical: Data: NASA/ESA/STScI, Processing: Judy Schmidt (CC BY-NC-SA)

Proměnná hvězda R Aquarii je ve skutečnosti interagující dvojhvězda, dvě hvězdy, které mají těsný symbiotický vztah. Asi 710 světelných roků vzdálená hvězda je ve středu kompozitního obrazu sestaveného z ve vesmíru pořízených optických a rentgenových snímků. Tento neobvyklý systém se skládá z chladného rudého obra a horkého hustého bílého trpaslíka na vzájemné orbitě kolem společného těžiště. Neustálé změny jasnosti R Aquarii můžete sledovat v průběhu zhruba jednoho roku i triedrem. Viditelnému světlu dvojhvězdy dominuje červený obr, který je sám dlouhoperiodickou proměnnou hvězdou typu Mira. Ovšem materiál z rozsáhlé obálky chladného obra gravitace přitahuje na povrch menšího, hustšího bílého trpaslíka, což nakonec způsobí termonukleární explozi, při níž je materiál vyvržen do vesmíru. Astronomové pozorovali taková vzplanutí v posledních desetiletích. Důkazem mnohem starších výbuchů jsou tyto velkolepé, téměř světelný rok dlouhé struktury, jak je pozoroval Hubblův kosmický dalekohled (červeně a modře). Data z rentgenové observatoře Chandra (fialově) ukazují rentgenové záření rázových vln, které vznikají při nárazu výtrysků z bílého trpaslíka do okolního materiálu.

Seznam odkazů v popisu

  1. AAVSO.org: R Aquarii
  2. Harvard.edu: Chandra: R Aquarii: Watching a Volatile Stellar Relationship
  3. Harvard.edu: Chandra: An Expanse of Light
  4. Wikipedia: Red_giant
  5. NASA: White Dwarf Stars
  6. AAVSO.org: So you are interested in variable stars...
  7. APOD: 2006-07-22 Mira: Podivuhodná hvězda
  8. APOD: 2006-07-26 Výbuchy bílého trpaslíka RS Oph
  9. NASA: An Expanse of Light

Štítky: R aquarii, Variable star, Binary star


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »