Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. únor 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. únor 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře a světelné sloupy na Norskem

Uznání a copyright: Alexandre Correia

Která polovina oblohy je vaše nejoblíbenější? Vlevo je noční obloha osvětlena částicemi vyvrženými ze Slunce, které později narazily do horních vrstev zemské atmosféry a vytvořily jasné polární záře. Na pravé straně noc ozařuje pozemské světlo, které se odráží od milionů malých ledových krystalků, které padají z oblohy za vzniku světelných pilířů. A astrofotograf uprostřed vám dává vaše možnosti. Světelné pilíře jsou vertikální sloupce, protože snášející se ledové krystaly jsou vůči zemi většinou naplocho a jejich barvy jsou barvy pozemských světel. Polární záře pokrývají oblohu a zem zelenou barvou zářícího kyslíku, ale jsou průhledné, jelikož skrz ně můžete vidět hvězdy. Pozadí posévají světelné body vzdálených hvězd, včetně jasných hvězd z ikonického souhvězdí Orion. Snímek byl pořízen jedinou expozicí před dvěma měsíci poblíž norského Kautokeino.

Oblíbená polovina oblohy: Levá (polární záře) | Pravá (světelné pilíře)

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Sun - Our Star
  2. NASA: _vysoké_atmosféře_
  3. Wikipedia: Ice_crystals
  4. AtOptics.co.uk: Light pillars
  5. APOD: 2016-02-08 Světelné sloupy nad Aljaškou
  6. GotPoem.com: Foto: Kočka naplocho :-)
  7. WebExhibits.org: Colors of the Aurora
  8. APOD: 2022-01-18 Od Orionu po Jižní kříž
  9. Wikipedia: Norway
  10. Youtu.be: Reingjede i Kautokeino www.luftfotofinnmark.com

Štítky: Polární záře, Light pillars, Norway


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »