Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. únor 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. únor 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře a světelné sloupy na Norskem

Uznání a copyright: Alexandre Correia

Která polovina oblohy je vaše nejoblíbenější? Vlevo je noční obloha osvětlena částicemi vyvrženými ze Slunce, které později narazily do horních vrstev zemské atmosféry a vytvořily jasné polární záře. Na pravé straně noc ozařuje pozemské světlo, které se odráží od milionů malých ledových krystalků, které padají z oblohy za vzniku světelných pilířů. A astrofotograf uprostřed vám dává vaše možnosti. Světelné pilíře jsou vertikální sloupce, protože snášející se ledové krystaly jsou vůči zemi většinou naplocho a jejich barvy jsou barvy pozemských světel. Polární záře pokrývají oblohu a zem zelenou barvou zářícího kyslíku, ale jsou průhledné, jelikož skrz ně můžete vidět hvězdy. Pozadí posévají světelné body vzdálených hvězd, včetně jasných hvězd z ikonického souhvězdí Orion. Snímek byl pořízen jedinou expozicí před dvěma měsíci poblíž norského Kautokeino.

Oblíbená polovina oblohy: Levá (polární záře) | Pravá (světelné pilíře)

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Sun - Our Star
  2. NASA: _vysoké_atmosféře_
  3. Wikipedia: Ice_crystals
  4. AtOptics.co.uk: Light pillars
  5. APOD: 2016-02-08 Světelné sloupy nad Aljaškou
  6. GotPoem.com: Foto: Kočka naplocho :-)
  7. WebExhibits.org: Colors of the Aurora
  8. APOD: 2022-01-18 Od Orionu po Jižní kříž
  9. Wikipedia: Norway
  10. Youtu.be: Reingjede i Kautokeino www.luftfotofinnmark.com

Štítky: Polární záře, Light pillars, Norway


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »