Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eta Car: 3D model nejnebezpečnější známé hvězdy

Uznání videa: NASA, CXC, April Hobart; Text: Michael F. Corcoran (NASA, Catholic U., HEAPOW)

Jaká je nejnebezpečnější hvězda v blízkosti Země? Mnozí se domnívají, že je to Eta Carinae, dvojhvězda o hmotnosti asi 100krát větší než hmotnost Slunce, která je od Země vzdálená pouhých 10 000 světelných roků. Eta Carinae je tikající časovaná bomba, která má za několik milionů let vybuchnout jako supernova a může Zemi zaplavit nebezpečným gama zářením. Hvězda prodělala ve 40. letech 19. století dobře známé vzplanutí, kdy se stala nejjasnější hvězdou jižní oblohy, aby během několika desetiletí zase zeslábla. Hvězda nebyla zničena, ale skrývá se za hustou, rozpínající se, dvojlaločnatou strukturou zvanou Homunkulus, která nyní dvojhvězdu obklopuje. Studium vyvrženin poskytuje forenzní stopy o explozi. Pozorování z družic NASA nyní umožňuje vizualizovat 3D rozložení pozůstatků a to od infračerveného oboru, přes optický a ultrafialový až po nejvzdálenější obálku z materiálu o teplotě milionů stupňů, viditelnou pouze v rentgenovém záření.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: What’s a safe distance from a supernova?
  2. APOD: 2019-02-20 K zániku odsouzená hvězda Eta Carinae
  3. Youtu.be: Zoom on Eta Carinae
  4. NASA: What Is a Supernova?
  5. NASA: How Deadly Would a Nearby Gamma Ray Burst Be?
  6. Youtube.com: Eta Carinae: The Great Eruption of a Massive Star
  7. NASA: Eta Carinae: The Vanishing
  8. APOD: 2014-12-02 Eta Carinae a rozpínající se mlhovina Homunkulus
  9. CuteCatsHQ.com: Foto: Kočka u vodovodu :-)
  10. SI.edu: Chandra: Eta Carinae: The Great Eruption of a Massive Star

Štítky: Eta Car, Homunculus nebula, Supernova


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »