Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

T Tauri a Hindova proměnná mlhovina

Uznání a copyright: Dawn Lowry, Gian Lorenzo Ferretti, Ewa Pasiak and Terry Felty

Ta oranžová hvězda ve středu nahoře v zaprášeném teleskopickém poli T Tauri, prototyp třídy proměnných hvězd typu T Tauri. Vedle ní (vpravo) je žlutý kosmický oblak historicky známý jako Hindova proměnná mlhovina (NGC 1555). About 650 light-years away, Hvězda i mlhovina jsou na okraji místní bubliny a molekulárního mračna v Býku a jak u hvězdy, tak i u mlhoviny se pozorují výrazné změny jasnosti, ale ne nutně ve stejnou dobu, což přispívá k záhadnosti této zajímavé oblasti. Hvězdy typu T Tauri se nyní obecně považují za mladé (méně než pár milionů let), Slunci podobné hvězdy stále ještě v raných stupních vývoje. Aby se situace ještě více zkomplikovala, infračervená pozorování naznačují, že samotná hvězda T Tauri je součástí vícenásobného systému, a naznačují, že přidružená mlhovina Hind's Nebula může rovněž obsahovat velmi mladý hvězdný objekt. Další komplikací situace je, že infračervená pozorování naznačují, že samotná hvězda T Tauri je součástí vícenásobného systému a naznačují, že přidružená Hindova mlhovina může rovněž obsahovat velmi mladý hvězdný objekt. Dobře komponovaný snímek zabírá v odhadované vzdálenosti T-Tauri asi 8 světelných roků.

Seznam odkazů v popisu

  1. AstroBin.com: Dawn Lowry: NGC 1555 Hind's Variable Nebula
  2. AAVSO.org: T Tauri
  3. Harvard.edu: NGC 1555 Hind's Variable Nebula
  4. arXiv.org: Star formation near the Sun is driven by expansion of the Local Bubble
  5. SkyAndTelescope.org: 1,000-LIGHT-YEAR "BUBBLE" IS THE SOURCE OF ALL NEARBY BABY STARS
  6. NASA: Hubble Catches Jets, Bubbles, Bursts of Light in Taurus
  7. GSU.edu: Gravitational Collapse
  8. arXiv.org: A High Spatial Resolution Infrared View of the T Tauri Multiple System
  9. DavidDarling.info: Hind, John Russell (1823–1895)

Štítky: Ngc1555, Variable star, T tauri, Ngc1554, Young star, Star-formation


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »