Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc v inverzních barvách

Uznání a copyright: Dawid Glawdzin

Který je to měsíc? Pozemský, ale v inverzních barvách. Hodnoty jednotlivých pixelů odpovídajících světlým a tmavým oblastem byly převráceny, neboli invertovány, a tak vzniklo zobrazení ve falešných barvách připomínající fotografický negativ. Jedná se ovšem o invertovaný barevný snímek, kde jsou tlumené barvy Měsíce sice skutečné, ale před inverzí digitálně zvýrazněné. Na jihu (dole) dominují normálně jasné paprsky z velkého kráteru Tycho a jejich tmavě zelené linie lze snadno vysledovat jak vycházejí z místa impaktu o průměru 85 kilometrů. Normálně tmavá měsíční moře se jeví světlá a stříbřitá. Snímek byl pořízen v Southend-on-Sea v Anglii ve Spojeném království. V historii se astronomické snímky pořizované na fotografické desky zkoumaly přímo na inverzně zbarvených negativech protože to pomáhalo oku postihnout i slabé detaily.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth's Moon
  2. Wikipedia: Negative_(photography)
  3. Quora.com: How exactly does color inversion work?
  4. APOD: 2016-02-01 Najděte člověka na Měsíci
  5. APOD: 2021-08-31 Modrý úplněk v přehnaných barvách
  6. Wikipedia: Tycho_(lunar_crater)
  7. Wikipedia: File:Moon_names.svg
  8. Youtu.be: Southend Seafront by Drone - DJI Mini 2 - 18/07/2021
  9. Wikipedia: England
  10. Wikipedia: United_Kingdom
  11. APOD: 2020-04-26 Edwin Hubble objevil Vesmír
  12. CSIRO.au: Photographic Astronomy
  13. Ytimg.com: Original and negative
  14. NIH.gov: How the Eyes Work

Štítky: Měsíc, Colors, Inverzní


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »