Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvité pásy světélkujícího vzduchu kolem Mléčné dráhy

Uznání a copyright: Xiaohan Wang

Proč obloha vypadá jako obří opakující se duha? Světélkování vzduchu. Vzduch světélkuje vždycky, ale obyčejně je těžké to vidět. Ovšem porucha, třeba blížící se bouřka, může způsobit v zemské atmosféře pozorovatelné zvlnění. Tyto hustotní vlny představují oscilace ve vzduchu analogické těm, které vznikají, když se do klidné vody hodí kámen. Červené světélkování vzduchu nejspíš pochází od OH molekul excitovaných ultrafialovým světlem ze Slunce ve výšce asi 87 kilometrů, zatímco oranžové a zelené světélkování vzduchu nejspíš způsobují atomy sodíku a kyslíku o něco výše. Fotograf si při jízdě kolem jezera Keluke v čínské provincii Čching-chaj před pár lety nejprve všiml impozantního centrálního pásu Galaxie Mléčné dráhy. Zastavil, aby ji vyfotografoval a výsledný snímek citlivou kamerou překvapivě ukázal docela výrazné pásy světélkování vzduchu přes celou oblohu. Snímek byl digitálně upraven, aby byly barvy živější.

Seznam odkazů v popisu

  1. AtOptics.co.uk: Airglow Formation
  2. NASA: Earth's Atmospheric Layers
  3. Wikipedia: Gravity_wave
  4. AtOptics.co.uk: Atmospheric Gravity Waves
  5. Youtube.com: Ripples_on_pond.mov
  6. Wikipedia: Hydroxyl
  7. NASA: Ultraviolet Waves
  8. PNAS.org: Upper atmospheric gravity wave details revealed in nightglow satellite imagery
  9. LANL.gov: Sodium
  10. LANL.gov: Oxygen
  11. Youtu.be: Keluke Lake, a pearl in China's Qaidam Basin
  12. Wikipedia: China
  13. Wikipedia: Qinghai
  14. APOD: 2008-07-13 Temná obloha na Údolím smrti
  15. CcAnimalClinic.com: Foto: Oranžová kočička :-)
  16. APOD: 2017-02-21 Akční noc nad Magellanovými dalekohledy

Štítky: Rainbow, Světélkování vzduchu, Mračna


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »