Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvité pásy světélkujícího vzduchu kolem Mléčné dráhy

Uznání a copyright: Xiaohan Wang

Proč obloha vypadá jako obří opakující se duha? Světélkování vzduchu. Vzduch světélkuje vždycky, ale obyčejně je těžké to vidět. Ovšem porucha, třeba blížící se bouřka, může způsobit v zemské atmosféře pozorovatelné zvlnění. Tyto hustotní vlny představují oscilace ve vzduchu analogické těm, které vznikají, když se do klidné vody hodí kámen. Červené světélkování vzduchu nejspíš pochází od OH molekul excitovaných ultrafialovým světlem ze Slunce ve výšce asi 87 kilometrů, zatímco oranžové a zelené světélkování vzduchu nejspíš způsobují atomy sodíku a kyslíku o něco výše. Fotograf si při jízdě kolem jezera Keluke v čínské provincii Čching-chaj před pár lety nejprve všiml impozantního centrálního pásu Galaxie Mléčné dráhy. Zastavil, aby ji vyfotografoval a výsledný snímek citlivou kamerou překvapivě ukázal docela výrazné pásy světélkování vzduchu přes celou oblohu. Snímek byl digitálně upraven, aby byly barvy živější.

Seznam odkazů v popisu

  1. AtOptics.co.uk: Airglow Formation
  2. NASA: Earth's Atmospheric Layers
  3. Wikipedia: Gravity_wave
  4. AtOptics.co.uk: Atmospheric Gravity Waves
  5. Youtube.com: Ripples_on_pond.mov
  6. Wikipedia: Hydroxyl
  7. NASA: Ultraviolet Waves
  8. PNAS.org: Upper atmospheric gravity wave details revealed in nightglow satellite imagery
  9. LANL.gov: Sodium
  10. LANL.gov: Oxygen
  11. Youtu.be: Keluke Lake, a pearl in China's Qaidam Basin
  12. Wikipedia: China
  13. Wikipedia: Qinghai
  14. APOD: 2008-07-13 Temná obloha na Údolím smrti
  15. CcAnimalClinic.com: Foto: Oranžová kočička :-)
  16. APOD: 2017-02-21 Akční noc nad Magellanovými dalekohledy

Štítky: Rainbow, Světélkování vzduchu, Mračna


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »