Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvité pásy světélkujícího vzduchu kolem Mléčné dráhy

Uznání a copyright: Xiaohan Wang

Proč obloha vypadá jako obří opakující se duha? Světélkování vzduchu. Vzduch světélkuje vždycky, ale obyčejně je těžké to vidět. Ovšem porucha, třeba blížící se bouřka, může způsobit v zemské atmosféře pozorovatelné zvlnění. Tyto hustotní vlny představují oscilace ve vzduchu analogické těm, které vznikají, když se do klidné vody hodí kámen. Červené světélkování vzduchu nejspíš pochází od OH molekul excitovaných ultrafialovým světlem ze Slunce ve výšce asi 87 kilometrů, zatímco oranžové a zelené světélkování vzduchu nejspíš způsobují atomy sodíku a kyslíku o něco výše. Fotograf si při jízdě kolem jezera Keluke v čínské provincii Čching-chaj před pár lety nejprve všiml impozantního centrálního pásu Galaxie Mléčné dráhy. Zastavil, aby ji vyfotografoval a výsledný snímek citlivou kamerou překvapivě ukázal docela výrazné pásy světélkování vzduchu přes celou oblohu. Snímek byl digitálně upraven, aby byly barvy živější.

Seznam odkazů v popisu

 1. AtOptics.co.uk: Airglow Formation
 2. NASA: Earth's Atmospheric Layers
 3. Wikipedia: Gravity_wave
 4. AtOptics.co.uk: Atmospheric Gravity Waves
 5. Youtube.com: Ripples_on_pond.mov
 6. Wikipedia: Hydroxyl
 7. NASA: Ultraviolet Waves
 8. PNAS.org: Upper atmospheric gravity wave details revealed in nightglow satellite imagery
 9. LANL.gov: Sodium
 10. LANL.gov: Oxygen
 11. Youtu.be: Keluke Lake, a pearl in China's Qaidam Basin
 12. Wikipedia: China
 13. Wikipedia: Qinghai
 14. APOD: 2008-07-13 Temná obloha na Údolím smrti
 15. CcAnimalClinic.com: Foto: Oranžová kočička :-)
 16. APOD: 2017-02-21 Akční noc nad Magellanovými dalekohledy

Štítky: Rainbow, Světélkování vzduchu, Mračna


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »