Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a Mars: Průchod nocí

Uznání a copyright: Carlos Kiko Fairbairn

Když na noční obloze kolem sebe procházejí dvě planety, tak je obvykle můžeme pozorovat vedle sebe týden i déle. V případě této planetární konjunkce Venuše a Mars počátkem měsíce kolem sebe prošly asi 4 stupně od sebe. Snímek byl pořízen několik dní předtím, kdy Venuše noc co noc zpomalovala své východy před svítáním, zatímco Mars se pomalu propadal. Mozaika ze čtyř expozic byla pořízena v brazilském městečku Teresópolis. Kromě Venuše a Marsu, je na ranní obloze nyní vidět i vzdálenější planeta Saturn. Konjunkce jsou pouze úhlové, Venuše, Mars a Saturn i nadále obíhají Slunce ve velmi odlišných částech naší Sluneční soustavy. Příští týden poklesne úhel mezi Saturnem a Marsem pod čtvrt stupně.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Conjunction_(astronomy)
  2. NASA: What's Up: March 2022
  3. NASA: Venus
  4. NASA: Mars - The Red Planet
  5. Wikipedia: Brazil
  6. Youtu.be: TERESÓPOLIS VISTO DE CIMA 02- 4K (Comari -Dedo de Deus - Soberbo)
  7. APOD: 2015-02-26 Láska a válka za svitu Měsíce
  8. APOD: 2015-11-08 Čtveřice u Velkého solného jezera
  9. APOD: 2020-04-19 Přibližování Cassini k Saturnu
  10. In-The-Sky.org: Conjunction
  11. NASA: Solar System Exploration
  12. NASA: Solar System
  13. In-The-Sky.org: Conjunction of Saturn and Mars
  14. Ftcdn.net: Foto: Užaslý pes :-)

Štítky: Konjunkce, Mars, Venuše


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »