Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Novým Skotskem

Uznání a copyright: Jason Dain

Na jasné obloze byla v časných ranních hodinách 31. března ze 44. stupně severní šířky planety Země vidět tato téměř nadpozemská polární záře. Na pětisekundové expozici je z parku Martinique Beach Provincial Park v kanadském Novém Skotsku vidět scéna na sever. Vysoko nad obzorem svítí přes červený nádech polární záře hvězdy ze souhvězdí Kasiopeji uspořádané do písmene W. Pozorovatelé oblohy polární záře čekali, jelikož je na možnost bouřlivého kosmického počasí upozornila družice sledující Slunce. Předpovězenou geomagnetickou bouři vyvolal výron koronální hmoty z mocné sluneční aktivní oblasti 2975 a ta pak zasáhla magnetosféru naší milé planety.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2017-05-13 Planetární aurora
  2. Web.projects: Why are there Colors in the Aurora?
  3. NASA: Five Questions About Space Weather and Its Effects on Earth, Answered
  4. NASA: The very latest SOHO images
  5. SpaceWeatherArchive.com: A Cannibal CME is Approaching Earth
  6. APOD: 2022-04-01 Šikmá věž s aktivním Sluncem
  7. NASA: Magnetospheres

Štítky: Polární záře, Cme, Geomagnetic storm


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »