Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Šikmá věž s aktivním Sluncem

Uznání a copyright: Antonio Tartarini

Tento dobře rozpoznatelný pohled na architekturu při západu Slunce 27. března umožnil přirozený filtr mlhavé atmosféry. Mezi dómem katedrály a slavnou nakloněnou věží v Pise je sluneční kotouč s tmavými slunečními skvrnami aktivních oblastí 2975 a 2976. Jen o den později zpozorovala kosmická sonda pozorující Slunce, jak aktivní oblast 2975 rozpoutala záplavu slunečních vzplanutí spolu s dvěma výtrysky koronální hmoty. Největší z nich zasáhla 31. března magnetosféru a vyvolala geomagnetickou bouři a polární záře na noční obloze ve vysokých zeměpisných šířkách. Aktivní oblast 2975 30. března opět vybuchla silným slunečním vzplanutím třídy X a způsobila dočasný výpadek rádiového vysílání na planetě Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Galileo's_Leaning_Tower_of_Pisa_experiment
  2. NASA: The very latest SOHO images
  3. SpaceWeatherArchive.com: A Cannibal CME is Approaching Earth
  4. SpaceWeatherGallery.com: Aurora Gallery
  5. Twitter: @TheSunToday: X FLARE!!! BAM!! AR2975 just blasted out an X1.38 which created an R3 level radio blackout over the Americas.
  6. NOAA.gov: GOES X-ray Flux

Štítky: Pisa, Galileo, Sluneční skvrna, Vzplanutí


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »