Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozdělte vesmír

Uznání: NASA, Erwin Schrödinger's cat

Právě nyní, ještě než stisknete tlačítko, jsou možné dva budoucí vesmíry. Po stisknutí tlačítka však už budete žít pouze v jednom. Opravdová webová verze slavného Schrödingerova experimentu s kočkou: kliknutím na červené tlačítko v obrázku kosmonauta by se tento obrázek měl změnit opět na obrázek kosmonauta, který drží jednu ze dvou koček, živou nebo mrtvou. Načasování vašeho kliknutí v kombinaci se zapojením vašeho mozku a milisekundovým načasováním vašeho zařízení společně vytvoří výsledek, který potenciálně připomíná náhodnost kvantové mechaniky. Někteří se domnívají, že vámi osobně vyvolané kvantové rozhodnutí rozdělí vesmír na dvě části většího multivesmíru, kde existují vesmíry živé kočky a mrtvé kočky. Jiní zase věří, že výsledkem vašeho kliknutí bude zhroucení obou možných vesmírů do jednoho způsobem, který se nedá dopředu předpovědět. A další si myslí, že vesmír je klasicky deterministický, takže jste stisknutím tlačítka vesmír ve skutečnosti nerozdělili, ale pouze provedli akci předurčenou od počátku času. My v APODu si myslíme, že ať už si při kliknutí na červené tlačítko připadáte jakkoliv divně, tak bez ohledu na výsledek máte možnost den o něčem přemýšlet. Nebo dva.
Poznámka překladatele: Javascriptové červené tlačítko funguje pouze na originální stránce.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Schrödinger's_cat
  2. Flickr.com: NASA on The Commons: Satellites for Sale
  3. Nature.com: Noise in the nervous system
  4. Harvard.edu: Origin of probabilities and their application to the multiverse
  5. Wikipedia: Quantum_indeterminacy
  6. Apod.com: Quantum Mechanics II:- Schrodinger's Cat
  7. PreposterousUniverse.com: Are Many Worlds and the Multiverse the Same Idea?
  8. Wikipedia: Wave_function_collapse
  9. NASA: Universe Missions
  10. APOD: 2022-03-16 Pozorovatelný vesmír
  11. Blogspot.com: Does Superdeterminism save Quantum Mechanics? Or Does It Kill Free Will and Destroy Science?
  12. APOD: 2020-06-16 APOD má dnes 25 let
  13. APOD: 2015-06-16 APOD má dnes 20 let
  14. Entrepreneur.com: Foto: Divná kočka :-)

Štítky: Vesmír, Schrodingerova kočka, Quantum mechanics


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »