Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká rázová vlna cunami na Slunci

Uznání: NSO/AURA/NSF and USAF Research Laboratory

Tak velké vlny cunami se na Zemi nedějí. Velké sluneční vzplanutí v roce 2006 ze sluneční skvrny velikosti Země vytvořilo rázovou vlnu typu cunami, která byla mimořádnou dokonce i pro Slunce. Zde na snímku dalekohledem OSPAN (Optical Solar Patrol Network) v Novém Mexiku v USA je vlna cunami zachycena jak se pohybuje ven z aktivní oblasti AR 10930. Výsledná rázová vlna je technicky známa jako Moretonova vlna, která stlačuje a zahřívá plyny včetně vodíku ve fotosféře Slunce a způsobuje bezprostřední zjasnění. Snímek byl pořízen ve velmi specifické červené barvě vyzařované plynným vodíkem. Zuřící cunami sebou na Slunci vzala některé aktivní filamenty, ale mnohé se později zase obnovily. Sluneční cunami se šíří rychlostí téměř milion kilometrů za hodinu a za několik minut dokáží obkroužit celé Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2006-05-02 Vzplanutí sluneční skvrny 875
  2. Wikipedia: Tsunami
  3. SadAndUseless.com: Foto: Kočička :-)
  4. NSO.edu: Telescope spots solar tsunami
  5. ScienceSource.com: OPTICAL SOLAR PATROL NETWORK
  6. Wikipedia: New_Mexico
  7. Wikipedia: United_States_of_America
  8. Youtu.be: Solar Tsunami
  9. APOD: 2021-04-14 Rázová vlna supernovy - mlhovina Tužka
  10. Wikipedia: Moreton_wave
  11. LANL.gov: Hydrogen
  12. NASA: The Photosphere
  13. Wikipedia: H-alpha
  14. Youtu.be: 5 Biggest Tsunami Caught On Camera
  15. APOD: 2004-12-06 Filamenty nad Sluncem
  16. NASA: All About the Sun

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Rázová vlna


4. vesmírný týden 2026

4. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 1. do 25. 1. 2026. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Saturn s Neptunem jsou večer na jihozápadě, Uran je nejvýše a nad jihovýchodem je jasný Jupiter. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je zvýšená a nelze vyloučit ani slabší polární záře. Kromě komety 24P/Schaumasse, viditelné nejlépe v druhé polovině noci, připomínáme také zmínku o nadějných kometách jarní oblohy. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce jsme mohli na Floridě zaznamenat vývoz rakety SLS i s mobilní startovní věží na startovní rampu. Před 20 lety startovala na svou misi sonda New Horizons, tehdy ještě k planetě Pluto. Před 40 lety snímal Voyager 2 zblízka Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře 19. 1. 2026 21:22

Nástup polární záře byl nenápadný

Další informace »