Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nynější a budoucí hvězdy Andromedy

Uznání: NASA, NSF, NOAJ, Hubble, Subaru, Mayall, DSS, Spitzer; Processing & Copyright: Robert Gendler & Russell Croman

Tento snímek Andromedy ukazuje nejen kde nyní hvězdy jsou, ale i kde brzy budou. Velká a krásná Galaxie v Andromedě, M31, je spirální galaxie vzdálená zhruba 2,5 milionů světelných roků. K vytvoření tohoto zajímavého kompozitního obrazu Andromedy ve vlnových délkách viditelného světla i mimo ně byly využity jak pozemní, tak kosmické observatoře. Viditelné světlo nám ukazuje, kde jsou hvězdy v M31 nyní, jsou zvýrazněné bílou a modrou barvou a zachytily je dalekohledy Hubble, Subaru a Mayall. Infračervené světlo ukazuje hvězdy, které brzy v budoucnosti vzniknou, zde jsou zvýrazněny oranžovou barvou ze snímků Spitzerova kosmického dalekohledu. Infračervené světlo sleduje ohromné, hvězdami zahřáté pásy prachu, které se proplétají spirálními rameny Andromedy. Tento prach stopuje galaktický mezihvězdný plyn, surový materiál pro budoucí vznik hvězd. Nové hvězdy nejspíše vzniknou v několika příštích stovkách miliónů let, jistě mnohem dříve, než Andromeda za 5 miliard let splyne s naší Mléčnou dráhou.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Andromeda_Galaxy
  2. Wikipedia: Spiral_galaxy
  3. NASA: What Is a Light-Year?
  4. RobGendlerAstropics.com: M31-Spitzer-New-Mouseover-M
  5. NASA: Visible Light
  6. NASA: About The Hubble Space Telescope
  7. SubaruTelescope.org: About the Subaru Telescope
  8. Wikipedia: Nicholas_U._Mayall_Telescope
  9. NASA: Infrared Waves
  10. CalTech.edu: Spitzer Space Telescope - Mission Overview
  11. APOD: 2021-11-17 NGC 3314: Když se galaxie překrývají
  12. APOD: 2003-07-06 Fraktální mezihvězdný prach zblízka
  13. NASA: Stars
  14. NewTownSquareVet.com: Foto: Kočka :-)
  15. APOD: 2012-06-04 Osud Mléčné dráhy: Srážka s Andromedou
  16. NASA: The Milky Way Galaxy

Štítky: M31, Infračervený, Star-formation


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »