Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dobré ráno planetám z Chile

Uznání a copyright: Elke Schulz (Daniel Verschatse Observatory)

Nejvnitřnější planeta Merkur se 15. června vzdálila od Slunce tak daleko, jak to na pozemské obloze skoro vůbec jde. Na předúsvitovém snímku z údolí řeky Rio Hurtado v Chile je vidět u východního obzoru těsně před východem Slunce nad vzdálenými vrcholky And. Všechny ostatní červnové ranní planety jsou seřazeny nad ním, jelikož jsou všechny očima viditelné planety Sluneční soustavy v jednom směru podél ekliptiky na jediném širokoúhlém pohledu. Rovina ekliptiky Sluneční soustavy se kloní k severu a na obloze jižní polokoule strmě stoupá vzhůru. Ti, kteří si přivstanou brzy ráno na severní polokouli, uvidí planety seřazené podél ekliptiky pod menším úhlem skloněným k jihu. Krásná červnová ranní přehlídka planet ukazuje na obou polokoulích viditelné planety seřazené podle rostoucí vzdálenosti od Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Mercury plus 4 planets before sunrise: Start watching now
  2. Elke-Schulz.com: PLANETARY PARTY
  3. APOD: 2017-02-25 Panoráma se všemi planetami
  4. APOD: 2022-04-20 Seřazení planet nad mostem v New Yorku
  5. EarthSky.org: July 2021 Guide To Visible Planets
  6. NASA: Solar System Exploration

Štítky: Ekliptika, Merkur, Venuše, Mars, Jupiter, Saturn


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »