Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jahodový úplněk nad Ďáblovým sedlem

Uznání a copyright: Lorenzo Busilacchi

Úplněk blízko obzoru se často zdá být velký díky známé měsíční iluzi. Tato časosběrná sekvence snímků ovšem ukazuje, že se úhlová velikost Měsíce při jeho východu a západu ve skutečnosti nemění. Mění se však jeho barva. Snímek vzniklý z expozic každých 60 sekund také ukazuje, jak červený se může Měsíc či Slunce jevit nízko nad obzorem. Montáž vznikla v Cagliari na italské Sardinii, den po červnovém jahodovém superúplňku s mírně než obvykle větším úhlovým průměrem. Tento jahodový superúplněk je vidět jak vychází za Ďáblovým sedlem, horou pojmenovanou po neobvyklé prohlubni o velikosti Měsíce, která je vidět vpravo od vycházejícího Měsíce. Zkracující se délka průhledu hustou a zaprášenou atmosférou Země posunula měsíční světlo z jahodově červeného přes medové zbarvení až k bledě žluté. Takové změny odpovídají červnovému úplňku na severní polokouli známému také jako jahodový nebo medový. Později v tomto měsíci nastane třetí ze čtyř superúplňků v roce 2022 a to hromový superúplněk.

Dnešní dobrodružný odkaz: Klikněte si na "Cagliari".

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2003-10-11 Východ Měsíce nad Seattlem
  2. Wikipedia: Moon_illusion
  3. Wikipedia: File:Estimating_angular_size_with_hand.gif
  4. Instagram.com: lorenzo.busilacchi: Moon rises behind devil's saddle
  5. APOD: 2012-06-08 Když Venuše vychází se Sluncem
  6. Youtu.be: Cagliari by Air in 4K with DJI Inspire 2 and Zenmuse x7 Camera
  7. Wikipedia: Italy
  8. Wikipedia: Sardinia
  9. APOD: 2022-06-16 Jahodový superúplněk z Číny
  10. StrictlySardinia.com: A Guide To The Sella Del Diavolo, Cagliari
  11. Fbcdn.net: Foto: Pes :-)
  12. NASA: Top Moon Questions | Inside & Out
  13. AtOptics.co.uk: Sunsets
  14. EarthSky.org: Full moon names by month and by season
  15. APOD: 2014-06-13 Jahodový úplněk
  16. APOD: 2014-06-21 Medový úplněk nad Lisabonem
  17. AstroPixels.com: Full Moon at Perigee (Full Supermoon): 2001 to 2100
  18. APOD: 2017-07-18 Bouřkový úplněk nad Pisou

Štítky: Jahodový úplněk, Moonrise, Ďáblovo sedlo


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »