Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Medový úplněk nad Lisabonem

Uznání a copyright: Miguel Claro

Tato dobře plánovaná postupná sekvence expozic zachycuje východ medového úplňku v pátek 13. při západu Slunce. V popředí je socha Krista krále v portugalském Lisabonu, asi 6 kilometrů od kamery s teleobjektivem. Ve dnech kolem dnešního slunovratu (21. červen, 10:51 UT) Slunce při svém pohybu rovinou ekliptiky dosahuje na severní polokouli nejvýše na obloze. V noci je ekliptika nízko a jelikož je dráha Měsíce blízko ekliptiky, tak se vycházející úplněk vzdaloval od obzoru pomaleji. Pozorovatelé na severní polokouli nejspíše zakusili tajemnou měsíční iluzi, kdy se Měsíc při obzoru jeví velmi velký. Ovšem sekvence snímků ukazuje, že se zdánlivá velikost Měsíce vůbec nemění. Světlo bylo nejprve rozptylováno podél delší cesty atmosférou, takže bledě zlatý úplněk dostal při svém východu do noci tmavě červený nádech.

Štítky: Úplněk, Ekliptika, Slunovrat, Moon illusion, Lisbon


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »