Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vytrvalé Saturnovy polární záře

Image Credit: J. Clarke (Boston U.) & Z. Levay (STScI), ESA, NASA

Jsou polární záře na Saturnu stejné jako na Zemi? S odpovědí na tuto otázku pomohlo současné sledování jižního pólu Saturnu Hubblovým kosmickým dalekohledem a kosmickou sondou Cassini při jejím blízkém průletu v lednu 2004. Hubble snímkoval v ultrafialovém světle, zatímco sonda Cassini zaznamenávala rádiové emise a monitorovala sluneční vítr. Saturnovy polární záře tvoří podobně jako na Zemi úplné nebo částečné prstence kolem magnetických pólů. Saturnovy polární záře ovšem na rozdíl od Země trvají celé dny oproti minutám na Zemi. Ačkoliv jsou Saturnovy polární záře vytvářeny nabitými částicemi, které vstupují do atmosféry, tak se zdá, že jsou na rozdíl od pozemských nebo Jupiterových polárních září daleko více modulovány slunečním větrem. Sekvence tří snímků z Hubbla nahoře zachycuje Saturn s dvoudenním odstupem.

Štítky: Saturn, Hubble, Polární záře


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »