Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vytrvalé Saturnovy polární záře

Image Credit: J. Clarke (Boston U.) & Z. Levay (STScI), ESA, NASA

Jsou polární záře na Saturnu stejné jako na Zemi? S odpovědí na tuto otázku pomohlo současné sledování jižního pólu Saturnu Hubblovým kosmickým dalekohledem a kosmickou sondou Cassini při jejím blízkém průletu v lednu 2004. Hubble snímkoval v ultrafialovém světle, zatímco sonda Cassini zaznamenávala rádiové emise a monitorovala sluneční vítr. Saturnovy polární záře tvoří podobně jako na Zemi úplné nebo částečné prstence kolem magnetických pólů. Saturnovy polární záře ovšem na rozdíl od Země trvají celé dny oproti minutám na Zemi. Ačkoliv jsou Saturnovy polární záře vytvářeny nabitými částicemi, které vstupují do atmosféry, tak se zdá, že jsou na rozdíl od pozemských nebo Jupiterových polárních září daleko více modulovány slunečním větrem. Sekvence tří snímků z Hubbla nahoře zachycuje Saturn s dvoudenním odstupem.

Štítky: Saturn, Hubble, Polární záře


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »