Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vytrvalé Saturnovy polární záře

Image Credit: J. Clarke (Boston U.) & Z. Levay (STScI), ESA, NASA

Jsou polární záře na Saturnu stejné jako na Zemi? S odpovědí na tuto otázku pomohlo současné sledování jižního pólu Saturnu Hubblovým kosmickým dalekohledem a kosmickou sondou Cassini při jejím blízkém průletu v lednu 2004. Hubble snímkoval v ultrafialovém světle, zatímco sonda Cassini zaznamenávala rádiové emise a monitorovala sluneční vítr. Saturnovy polární záře tvoří podobně jako na Zemi úplné nebo částečné prstence kolem magnetických pólů. Saturnovy polární záře ovšem na rozdíl od Země trvají celé dny oproti minutám na Zemi. Ačkoliv jsou Saturnovy polární záře vytvářeny nabitými částicemi, které vstupují do atmosféry, tak se zdá, že jsou na rozdíl od pozemských nebo Jupiterových polárních září daleko více modulovány slunečním větrem. Sekvence tří snímků z Hubbla nahoře zachycuje Saturn s dvoudenním odstupem.

Štítky: Saturn, Hubble, Polární záře


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »