Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vytrvalé Saturnovy polární záře

Image Credit: J. Clarke (Boston U.) & Z. Levay (STScI), ESA, NASA

Jsou polární záře na Saturnu stejné jako na Zemi? S odpovědí na tuto otázku pomohlo současné sledování jižního pólu Saturnu Hubblovým kosmickým dalekohledem a kosmickou sondou Cassini při jejím blízkém průletu v lednu 2004. Hubble snímkoval v ultrafialovém světle, zatímco sonda Cassini zaznamenávala rádiové emise a monitorovala sluneční vítr. Saturnovy polární záře tvoří podobně jako na Zemi úplné nebo částečné prstence kolem magnetických pólů. Saturnovy polární záře ovšem na rozdíl od Země trvají celé dny oproti minutám na Zemi. Ačkoliv jsou Saturnovy polární záře vytvářeny nabitými částicemi, které vstupují do atmosféry, tak se zdá, že jsou na rozdíl od pozemských nebo Jupiterových polárních září daleko více modulovány slunečním větrem. Sekvence tří snímků z Hubbla nahoře zachycuje Saturn s dvoudenním odstupem.

Štítky: Saturn, Hubble, Polární záře


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »