Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Medový úplněk nad Lisabonem

Uznání a copyright: Miguel Claro

Tato dobře plánovaná postupná sekvence expozic zachycuje východ medového úplňku v pátek 13. při západu Slunce. V popředí je socha Krista krále v portugalském Lisabonu, asi 6 kilometrů od kamery s teleobjektivem. Ve dnech kolem dnešního slunovratu (21. červen, 10:51 UT) Slunce při svém pohybu rovinou ekliptiky dosahuje na severní polokouli nejvýše na obloze. V noci je ekliptika nízko a jelikož je dráha Měsíce blízko ekliptiky, tak se vycházející úplněk vzdaloval od obzoru pomaleji. Pozorovatelé na severní polokouli nejspíše zakusili tajemnou měsíční iluzi, kdy se Měsíc při obzoru jeví velmi velký. Ovšem sekvence snímků ukazuje, že se zdánlivá velikost Měsíce vůbec nemění. Světlo bylo nejprve rozptylováno podél delší cesty atmosférou, takže bledě zlatý úplněk dostal při svém východu do noci tmavě červený nádech.

Štítky: Úplněk, Ekliptika, Slunovrat, Moon illusion, Lisbon


38. vesmírný týden 2025

38. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 9. do 21. 9. 2025. Měsíc po poslední čtvrti ubývá k novu a je na ranní obloze. V pátek 19. 9. odpoledne zakryje na denní obloze Venuši. Saturn je vidět celou noc, další planety ráno. Slunce je poměrně klidné. Kromě zjasňující komety Lemmon na ranní obloze se objevila na jižním nebi blízko Slunci ještě další kometa SWAN. Aleš Svoboda pokračuje ve výcviku a píše o tom na Kosmonautix.cz. V USA se stále obtížně rodí rozpočet NASA na další rok. Vědci možná i proto oznámili unikátní objev zatím nejnadějnějších stop na Marsu, které by mohly souviset s dávným životem. K ISS se má vydat nová, prodloužená verze nákladní lodi Cygnus, verze XL. Uplynulo 95 let od narození významného astronauta Thomase Stafforda.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplné zatmění Měsíce 2025

Koláž snímků z průběhu zatmění Měsíce pohledem malého refraktoru.

Další informace »