Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní nebeský strom

Uznání a copyright: Jeff Dai (TWAN)

Na tomto dobře naplánovaném pohledu na noční oblohu se zdá, že se prastarý strom natahuje a dotýká severního nebeského pólu. Postupné expozice pro časosběrnou kompozici byly pořízeny kamerou na stativu v pouštních topolových lesích Yiwu v severozápadním Sin-ťiangu v Číně. Vznešené oblouky hvězdných stop odrážejí denní rotaci Země kolem své osy. Protažená osa rotace míří na noční obloze do středu soustředných oblouků. Jasná hvězda Polaris, též známá jako Severka nebo Polárka, je jednak přítelem fotografů noční oblohy na severní polokouli, tak i nebeských navigátorů. To proto, že se hvězda Polaris na obloze nachází velice blízko severního nebeského pólu. Na pohlednici z rotující planety ji samozřejmě najdete na špičce dlouhé holé větve.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2012-07-12 Petroglyfy v Teimarehu a stopy hvězd
  2. Youtube.com: The ancient trees and Sky
  3. APOD: 2013-09-20 Noc v Drive In kině
  4. APOD: 2011-05-14 Malý vůz
  5. NASA: What is the North Star and How Do You Find It?

Štítky: Polaris, Stopy hvězd, Severní nebeský pól


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »