Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní nebeský strom

Uznání a copyright: Jeff Dai (TWAN)

Na tomto dobře naplánovaném pohledu na noční oblohu se zdá, že se prastarý strom natahuje a dotýká severního nebeského pólu. Postupné expozice pro časosběrnou kompozici byly pořízeny kamerou na stativu v pouštních topolových lesích Yiwu v severozápadním Sin-ťiangu v Číně. Vznešené oblouky hvězdných stop odrážejí denní rotaci Země kolem své osy. Protažená osa rotace míří na noční obloze do středu soustředných oblouků. Jasná hvězda Polaris, též známá jako Severka nebo Polárka, je jednak přítelem fotografů noční oblohy na severní polokouli, tak i nebeských navigátorů. To proto, že se hvězda Polaris na obloze nachází velice blízko severního nebeského pólu. Na pohlednici z rotující planety ji samozřejmě najdete na špičce dlouhé holé větve.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2012-07-12 Petroglyfy v Teimarehu a stopy hvězd
  2. Youtube.com: The ancient trees and Sky
  3. APOD: 2013-09-20 Noc v Drive In kině
  4. APOD: 2011-05-14 Malý vůz
  5. NASA: What is the North Star and How Do You Find It?

Štítky: Polaris, Stopy hvězd, Severní nebeský pól


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »