Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krepuskulární paprsky Měsíce nad Dánskem

Uznání a copyright: Ruslan Merzlyakov (astrorms)

Tento Měsíc udělal dojem. Východ Měsíce je obvykle tichý a poklidný. Největšímu souputníkovi Země na orbitě trvá několik minut, než se vyhoupne nad obzor, a tudíž, dokud nevystoupí vysoko na noční oblohu, může zůstat dost nezřetelný. Asi před týdnem ovšem asi jen z poloviny Sluncem osvětlený vycházející Měsíc předvedl alespoň z tohoto místa pořádnou podívanou. Bylo to proto, že při pohledu z Limfjordu v dánském Nykøbing Mors Měsíc vycházel pod rozptýlenými mraky blízko obzoru. V důsledku toho jediná expozice zachytila, jak mezerami v mracích proudí měsíční světlo a vytváří takzvané krepuskulární paprsky. Tyto paprsky se mohou dramaticky rozprostírat po obloze, a pokud začínají v blízkosti obzoru, tak se může dokonce zdát, že se sbíhají na druhé straně oblohy. Pozadí posévají tečky hvězd z naší Galaxie Mléčné dráhy, daleko za naším Měsícem, a vlevo nahoře je vidět největší orbitální souputník naší Galaxie, Galaxie v Andromedě.

Téměř v hyperprostoru: Generátor náhodných APODů.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2021-10-10 __Východ_Měsíce_
  2. NASA: All About the Moon
  3. APOD: 2022-07-25 Najděte nov
  4. NASA: Sun
  5. Wikipedia: Limfjord
  6. Wikipedia: Dánsko
  7. Youtu.be: Nykøbing Mors drone video 2022
  8. APOD: 2009-05-18 Paprsky Měsíce nad hradem Thurso
  9. Wikipedia: Crepuscular_rays
  10. PinImg.com: Foto: Pes hledí do kamery :-)
  11. NASA: Astronomy Picture of the Day Search Results for "anticrepuscular"
  12. AtlasOfTheUniverse.com: The Universe within 50000 Light Years - The Milky Way Galaxy
  13. APOD: 2019-07-17 Apollo 11: Sestup a přistání na Měsíc
  14. Youtu.be: Zooming in on the Andromeda Galaxy

Štítky: Moonrise, Crepuscular rays, Dánsko


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »