Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Fobos

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a pojďte se vznášet u Fobosu, rýhovaného měsíce Marsu! Obrazová data pořídila v roce 2004 stereokamera s vysokým rozlišením na palubě sondy ESA Mars Express ze vzdálenosti asi 200 kilometrů od tohoto marťanského měsíce. Tento pěkný stereo anaglyfický pohled ukazuje stranu Fobosu přivrácenou k Marsu. Zvýrazňuje kráterovitý a rýhovaný povrch měsíce, který se podobá povrchu planetek. Až stovky metrů široké záhadné rýhy mohou souviset s impaktem, který vytvořil velký kráter vlevo zvaný Stickney. Kráter Stickney má průměr asi 10 kilometrů, zatímco samotný Fobos má v nejširším místě rozměř jen asi 27 kilometrů.

Seznam odkazů v popisu

  1. ESA.int: Martian moon Phobos in detail
  2. NASA: Phobos
  3. EarthSky.org: How did Phobos get so groovy?
  4. APOD: 2018-05-05 Kráter Stickney
  5. APOD: 2022-07-03 Fobos: Měsíc Marsu odsouzený k zániku

Štítky: Phobos, Mars, Anaglyph


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »