Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malá planeta Jižní pól

Uznání a copyright: Aman Chokshi

Kolem obzoru této malé zasněžené planety, která pluje hvězdnou noční oblohou, hrají světla. Tou malou planetou je pochopitelně planeta Země. Digitálně sbalené panorama se středem v podnožníku z 21. srpna pokrývá z antarktidské stanice Amundsen-Scott na jižním pólu téměř 360x180 stupňů. Tato nejjižnější výzkumná základna je vidět v horní části blízko obzoru, kde se po téměř šesti měsících tmy blíží úsvit. Ve spodní části je slavnostní ozdobený stožár s 12 vlajkami původních signatářů smlouvy o Antarktidě a nad ním je okolo jižní polární záře v plné síle.
Oprava a poděkování: Na chybu překladu nadhlavník místo podnožník (nadir) upozornil Tomáš Homola.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth Observatory Blogs
  2. Wikimedia: Zenit
  3. NSF.gov: Amundsen-Scott South Pole Station
  4. APOD: 2022-07-29 SOFIA: Jižní polární záře

Štítky: Antarktida, Aurora australis


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »