Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sklizňový úplněk nad Sicílií

Uznání a copyright: Dario Giannobile

Pro obyvatele severní polokoule byl zářijový úplněk sklizňovým úplňkem. Na tomto snímku teleobjektivem z 9. září vychází při západu Slunce a odráží jeho teplé odstíny nad historickým městem Castiglione di Sicilia. Sklizňový úplněk je jen tradiční název úplňku nejblíže podzimní rovnodennosti oslavovaný na festivalech, v příbězích a písních. Toto pojmenování podle lidové tradice sedí. S blížícím se koncem vegetačního období a přes krátící se hodiny denního světla mohli zemědělci sklízet úrodu za svitu úplňku, který svítil od soumraku do úsvitu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Full Moon Guide: September - October 2022
  2. Facebook: Dario Giannobile: Harvest Moon Above Castiglione Of Sicily
  3. EarthSky.org: 2022’s September full moon is the Harvest Moon
  4. Wikipedia: Shine_On,_Harvest_Moon

Štítky: Úplněk, Harvest moon, Rovnodennost


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »