Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledový obr Neptun s prstenci

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI, NIRCam

Poblíž středu tohoto ostrého snímku v blízkém infračerveném světle z Kosmického dalekohledu Jamese Webba je vidět ledový obr Neptun s prstenci. Tento slabý a vzdálený svět je nejvzdálenější planetou od Slunce, je asi 30krát dále než Země. Na skvělém snímku z Webba se planeta jeví tmavá a duchovitá, a to díky atmosférickému metanu, který pohlcuje infračervené světlo. Mraky ve velkých výškách jsou však nad pohlcujícím metanem, a tak na snímku snadno vynikají. Vlevo nahoře je s charakteristickými Webbovými difrakčními paprsky největší měsíc Neptunův měsíc Triton, který pokrývá zmrzlý dusík a v odraženém slunečním světle je jasnější než Neptun. V zorném poli lze identifikovat 7 z celkem 14 známých měsíců Neptunu, včetně Tritonu. Na novém vesmírném portrétu planety jsou nápadné slabé prstence Neptunu. Poprvé od průletu sondy Voyager 2 v srpnu 1989 jsou vidět podrobnosti složité soustavy prstenců.

Seznam odkazů v popisu

  1. WebbTelescope.org: Join Webb on a journey of discovery
  2. WebbTelescope.org: New Webb Image Captures Clearest View of Neptune’s Rings in Decades
  3. NASA: Neptune
  4. WebbTelescope.org: Webb’s Diffraction Spikes
  5. APOD: NeptuneTriton_webb1059.png
  6. Wikipedia: Rings_of_Neptune
  7. APOD: 2014-05-15 Neptun z Voyageru

Štítky: Neptun, Neptun, Prstence, Měsíc, Ledový obr, Ledový obr


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »