Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stíny zářijového východu Slunce

Uznání a copyright: Donato Lioce

Astronomicky důležitým okamžikem letošní zářijové rovnodennosti byl pátek 23. září 2022 1:03 UTC, kdy Slunce na své každoroční pouti pozemskou oblohou překročilo nebeský rovník na jih. Tím začal na severní polokouli naší milé planety podzim a na jižní polokouli jaro, kdy se den a noc na celé zeměkouli téměř sobě rovnají. Pokud slavíte astronomickou změnu ročních období pozorováním východu Slunce, tak se můžete podívat po krepuskulárních paprscích. Stíny vrhané mraky mohou mít na soumračné obloze dramatický vzhled při každém východu nebo západu Slunce. Díky perspektivě se rovnoběžné stíny zdají sbíhat v místě vycházejícího Slunce, které je při rovnodennosti na obzoru na východě. Krajina se Sluncem vycházejícím nad mořem, s oblohou s krepuskulárními paprsky a zrcadlením ve vodě byla zachycena 15. září z pobřeží Středozemního moře u italské vesnice Petacciato.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: 2022 September equinox: All you need to know
  2. APOD: 2022-09-18 Rovnodennost: Analema nad Callanish Stones
  3. TimeAndDate.com: When Is the First Day of Fall 2022?
  4. NASA: September Equinox Marks the Start of Fall 2022
  5. AtOptics.co.uk: Sunrays - Crepuscular rays
  6. APOD: 2016-09-22 Východ Slunce nad Edmontonhenge
  7. Scienceabc.com: Why Does The Sun Reflect Off Seas And Oceans?

Štítky: Východ slunce, Východ slunce, Rovnodennost, Rovnodennost, Crepuscular rays, Crepuscular rays


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »