Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stíny zářijového východu Slunce

Uznání a copyright: Donato Lioce

Astronomicky důležitým okamžikem letošní zářijové rovnodennosti byl pátek 23. září 2022 1:03 UTC, kdy Slunce na své každoroční pouti pozemskou oblohou překročilo nebeský rovník na jih. Tím začal na severní polokouli naší milé planety podzim a na jižní polokouli jaro, kdy se den a noc na celé zeměkouli téměř sobě rovnají. Pokud slavíte astronomickou změnu ročních období pozorováním východu Slunce, tak se můžete podívat po krepuskulárních paprscích. Stíny vrhané mraky mohou mít na soumračné obloze dramatický vzhled při každém východu nebo západu Slunce. Díky perspektivě se rovnoběžné stíny zdají sbíhat v místě vycházejícího Slunce, které je při rovnodennosti na obzoru na východě. Krajina se Sluncem vycházejícím nad mořem, s oblohou s krepuskulárními paprsky a zrcadlením ve vodě byla zachycena 15. září z pobřeží Středozemního moře u italské vesnice Petacciato.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: 2022 September equinox: All you need to know
  2. APOD: 2022-09-18 Rovnodennost: Analema nad Callanish Stones
  3. TimeAndDate.com: When Is the First Day of Fall 2022?
  4. NASA: September Equinox Marks the Start of Fall 2022
  5. AtOptics.co.uk: Sunrays - Crepuscular rays
  6. APOD: 2016-09-22 Východ Slunce nad Edmontonhenge
  7. Scienceabc.com: Why Does The Sun Reflect Off Seas And Oceans?

Štítky: Východ slunce, Východ slunce, Rovnodennost, Rovnodennost, Crepuscular rays, Crepuscular rays


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »