Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stíny zářijového východu Slunce

Uznání a copyright: Donato Lioce

Astronomicky důležitým okamžikem letošní zářijové rovnodennosti byl pátek 23. září 2022 1:03 UTC, kdy Slunce na své každoroční pouti pozemskou oblohou překročilo nebeský rovník na jih. Tím začal na severní polokouli naší milé planety podzim a na jižní polokouli jaro, kdy se den a noc na celé zeměkouli téměř sobě rovnají. Pokud slavíte astronomickou změnu ročních období pozorováním východu Slunce, tak se můžete podívat po krepuskulárních paprscích. Stíny vrhané mraky mohou mít na soumračné obloze dramatický vzhled při každém východu nebo západu Slunce. Díky perspektivě se rovnoběžné stíny zdají sbíhat v místě vycházejícího Slunce, které je při rovnodennosti na obzoru na východě. Krajina se Sluncem vycházejícím nad mořem, s oblohou s krepuskulárními paprsky a zrcadlením ve vodě byla zachycena 15. září z pobřeží Středozemního moře u italské vesnice Petacciato.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: 2022 September equinox: All you need to know
  2. APOD: 2022-09-18 Rovnodennost: Analema nad Callanish Stones
  3. TimeAndDate.com: When Is the First Day of Fall 2022?
  4. NASA: September Equinox Marks the Start of Fall 2022
  5. AtOptics.co.uk: Sunrays - Crepuscular rays
  6. APOD: 2016-09-22 Východ Slunce nad Edmontonhenge
  7. Scienceabc.com: Why Does The Sun Reflect Off Seas And Oceans?

Štítky: Východ slunce, Východ slunce, Rovnodennost, Rovnodennost, Crepuscular rays, Crepuscular rays


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »