Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve stínu Ganymedu

Uznání a copyright: Andrew McCarthy

Jupiter koncem minulého měsíce prošel opozicí, tedy místem na opačné straně oblohy od Slunce a také se blíží k periheliu, k nejbližšímu bodu ke Slunci, kterým na své eliptické dráze projde začátkem příštího roku. Díky tomu je Jupiter výjmečně blízko k naší milé planetě a to v současné době umožňuje výborný pohled na vládnoucího plynného obra Sluneční soustavy. Tento ostrý snímek Jupiteru pořídil 27. září malý dalekohled ze zahrádky ve Florence v Arizoně. Na sebe poskládané snímky ukazují obří svět, který obepínají vířící větry kolem této planety. Plynného obra protínají tmavé pásy a světlé zóny spolu s rotujícími oválnými bouřemi a charakteristickou Velkou rudou skvrnou. Vpravo dole je galileovský měsíc Ganymed. Je to největší měsíc ve Sluneční soustavě a jeho stín přechází přes jižní mračna Jupiteru.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Jupiter to Reach Opposition, Closest Approach to Earth in 59 Years!
  2. SkyAndTelescope.org: JUPITER'S EXCEPTIONALLY CLOSE OPPOSITION
  3. Instagram.com: cosmic_background: When photographing an object for a long time sometimes I get numb to its beauty. I don’t think that’s possible with Jupiter.
  4. Wikipedia: Atmosphere_of_Jupiter
  5. APOD: 2017-02-28 Bílé oválné mračno na Jupiteru Juno
  6. NASA: Ganymede
  7. NASA: Juno

Štítky: Jupiter, Ganymed, Přechod, Opposition


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »