Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve stínu Ganymedu

Uznání a copyright: Andrew McCarthy

Jupiter koncem minulého měsíce prošel opozicí, tedy místem na opačné straně oblohy od Slunce a také se blíží k periheliu, k nejbližšímu bodu ke Slunci, kterým na své eliptické dráze projde začátkem příštího roku. Díky tomu je Jupiter výjmečně blízko k naší milé planetě a to v současné době umožňuje výborný pohled na vládnoucího plynného obra Sluneční soustavy. Tento ostrý snímek Jupiteru pořídil 27. září malý dalekohled ze zahrádky ve Florence v Arizoně. Na sebe poskládané snímky ukazují obří svět, který obepínají vířící větry kolem této planety. Plynného obra protínají tmavé pásy a světlé zóny spolu s rotujícími oválnými bouřemi a charakteristickou Velkou rudou skvrnou. Vpravo dole je galileovský měsíc Ganymed. Je to největší měsíc ve Sluneční soustavě a jeho stín přechází přes jižní mračna Jupiteru.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Jupiter to Reach Opposition, Closest Approach to Earth in 59 Years!
  2. SkyAndTelescope.org: JUPITER'S EXCEPTIONALLY CLOSE OPPOSITION
  3. Instagram.com: cosmic_background: When photographing an object for a long time sometimes I get numb to its beauty. I don’t think that’s possible with Jupiter.
  4. Wikipedia: Atmosphere_of_Jupiter
  5. APOD: 2017-02-28 Bílé oválné mračno na Jupiteru Juno
  6. NASA: Ganymede
  7. NASA: Juno

Štítky: Jupiter, Ganymed, Přechod, Opposition


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »