Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Severní Kanadou

Uýnání a copyright: Kwon, O Chul (TWAN)

Poryvy slunečního větru a výrony nabitých částic ze Slunce vyústily v prosinci 2014 do několika kouzelných nocí s polárními zářemi, které nastaly kolem maxima minulého 11letého slunečního cyklu. Tento snímek zachytil polární záři přes celou oblohu u města Yellowknife v severní Kanadě. Polární záře byly tak jasné, že nejen že vzbuzovaly údiv, ale byly vidět i na snímku s expoziční dobou pouhé 1,3 sekundy. Na zároveň pořízenému videu je vidět jak se proměňující světla tančící po obloze v reálném čase a jak turisté, kteří polární záře pozorují nadšeně jásají. Kónický příbytek na snímku vpravo je týpí a daleko v pozadí ve středu snímku je souhvězdí Orion. Polární záře mohou být v několika příštích letech zase častější, jelikož se naše Slunce zase blíží ke slunečnímu maximu.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2000-03-18 Vítr ze Slunce
  2. APOD: 2002-05-16 Dvojité potíže se slunečními bublinami
  3. Exploratorium.edu: Polární záře
  4. NASA: How To Track The Solar Cycle
  5. TWANight.org: After a Solar Storm
  6. Youtu.be: YELLOWKNIFE Drone Footage 4K
  7. Wikipedia: Northwest_Territories
  8. Wikipedia: Canada
  9. Alaska.edu: AURORA FORECAST
  10. Ftcdn.net: Foto: Udivená kočička :-)
  11. Vimeo.com: AURORA FORECAST
  12. NASA: About Auroras
  13. APOD: 2017-09-12 Experiencing a Total Solar Eclipse
  14. Vimeo.com: _7_Kónický_příbytek_
  15. Wikipedia: Tipi
  16. APOD: 2012-12-21 Orion nad El Castillo
  17. NASA: Sun
  18. Wikipedia: Solar_maximum

Štítky: Polární záře, Canada, Slunce


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »