Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie za hvězdami, plynem a prachem

Uznání a copyright: Howard Trottier; Text: Emily Rice

Odvážíme se věřit svým očím? Když se díváme na obrazy vesmíru, často se ptáme, zda jsou "skutečné", a stejně se často nejlepší odpovědi liší. V tomto případě scéna vypadá podobně, jako by ji viděly naše oči, protože byla získána pomocí filtrů RGB (červená, zelená, modrá), které fungují obdobně jako čípky v našich očích, vyjma toho, že sbírají světlo po dobu 19 hodin, a nikoliv zlomek sekundy. Snímek byl pořízen během 6 noci dalekohledem o průměru 24 palců (61 cm) v pohoří Sierra Nevada v Kalifornii, USA. Jasná spirální galaxie uprostřed (NGC 7497) vypadá jako chycená podivným úponkem vesmírného ducha, a v tom je celý trik. Galaxie je ve skutečnosti 59 milionů světelných roků daleko, zatímco mlhovina označovaná MBM 54 je vzdálená necelých tisíc světelných roků, což z ní činí jedno z nejbližších chladných mračen plynu a prachu, galaktický cirrus uvnitř naší Galaxie Mléčné dráhy. Oba útvary se nacházejí v souhvězdí Pegase (Pegasus), které je vidět na podzim v severních zeměpisných šířkách vysoko nad hlavou.

Seznam odkazů v popisu

 1. Chroma.com: Optical Filters for Astronomy Applications
 2. AAO.org: Cones
 3. AstroBin.com: Howard Trottier: Ghostly Galactic Cirrus Swirl
 4. CosmicPursuits.com: The Five Numbers That Explain a Telescope
 5. Sierra-Remote.com: Sierra Remote Observatories
 6. Youtu.be: Lakes and Mountains on the western Sierras drone 4k
 7. Wikipedia: California
 8. Wikipedia: United_States
 9. SWIN.edu.au: Spiral Galaxy
 10. APOD: 2020-10-26 Reflexe Duchovité mlhoviny
 11. NASA: What Is a Light-Year?
 12. Harvard.edu: On the Nearest Molecular Clouds. III. MBM 40, 53, 54, and 55
 13. Cosmotography.com: Dusty Veils of the Milky Way
 14. APOD: 2022-08-17 Hvězdná brána Mléčná dráha
 15. IAU.org: Pegasus
 16. SkyMaps.com: The Evening Sky Map - NORTHERN HEMISPHERE OCTOBER 2022

Štítky: NGC 7497, Cirrus, MBM 54


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »