Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sloupy stvoření

Uznání: Science - NASA, ESA, CSA, STScI, NIRCam
Processing - Joseph DePasquale (STScI), Anton M. Koekemoer (STScI), Alyssa Pagan (STScI)

Na nyní slavném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu jsou uvnitř Orlí mlhoviny M16 vidět světelné roky dlouhé sloupy chladného plynu a prachu, zvané Sloupy stvoření. Tento snímek z kamery NIRCam Kosmického dalekohledu Jamese Webba rozšiřuje Hubblův výzkum této oblasti uvnitř ikonické porodnice hvězd do větších podrobností a hloubky. Na Webbově pohledu v blízké infračervené oblasti je zvláště udivující charakteristická červená emise z uzlíků materiálu, které se gravitačně hroutí za vzniku hvězd uvnitř zárodečných mračen. Orlí mlhovina je asi 6500 světelných roků daleko. Tato velká a jasná emisní mlhovina je samotná snadným cílem pro triedry nebo pro malé dalekohledy. M16 je nachází v rovině naší Mléčné dráhy v na mlhoviny bohaté části oblohy v děleném souhvězdí Ocas hada (Serpens Cauda).

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA’s Webb Takes Star-Filled Portrait of Pillars of Creation
  2. HubbleSite.org: GAS PILLARS IN THE EAGLE NEBULA (M16): PILLARS OF CREATION IN A STAR-FORMING REGION
  3. WebbTelescope.org: NASA’s Webb Takes Star-Filled Portrait of Pillars of Creation
  4. NASA: The Truth About Hubble, JWST, and False Color
  5. HubbleSite.org: HUBBLE'S EXCITING UNIVERSE: BEHOLDING THE BIRTH AND DEATH OF STARS
  6. APOD: 2022-08-12 Portrét Orlí mlhoviny
  7. HawAstSoc.org: Serpens -- A Medical Symbol

Štítky: Orlí mlhovina, Pillars of creation, Star-formation, Jwst


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »