Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sloupy stvoření

Uznání: Science - NASA, ESA, CSA, STScI, NIRCam
Processing - Joseph DePasquale (STScI), Anton M. Koekemoer (STScI), Alyssa Pagan (STScI)

Na nyní slavném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu jsou uvnitř Orlí mlhoviny M16 vidět světelné roky dlouhé sloupy chladného plynu a prachu, zvané Sloupy stvoření. Tento snímek z kamery NIRCam Kosmického dalekohledu Jamese Webba rozšiřuje Hubblův výzkum této oblasti uvnitř ikonické porodnice hvězd do větších podrobností a hloubky. Na Webbově pohledu v blízké infračervené oblasti je zvláště udivující charakteristická červená emise z uzlíků materiálu, které se gravitačně hroutí za vzniku hvězd uvnitř zárodečných mračen. Orlí mlhovina je asi 6500 světelných roků daleko. Tato velká a jasná emisní mlhovina je samotná snadným cílem pro triedry nebo pro malé dalekohledy. M16 je nachází v rovině naší Mléčné dráhy v na mlhoviny bohaté části oblohy v děleném souhvězdí Ocas hada (Serpens Cauda).

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA’s Webb Takes Star-Filled Portrait of Pillars of Creation
  2. HubbleSite.org: GAS PILLARS IN THE EAGLE NEBULA (M16): PILLARS OF CREATION IN A STAR-FORMING REGION
  3. WebbTelescope.org: NASA’s Webb Takes Star-Filled Portrait of Pillars of Creation
  4. NASA: The Truth About Hubble, JWST, and False Color
  5. HubbleSite.org: HUBBLE'S EXCITING UNIVERSE: BEHOLDING THE BIRTH AND DEATH OF STARS
  6. APOD: 2022-08-12 Portrét Orlí mlhoviny
  7. HawAstSoc.org: Serpens -- A Medical Symbol

Štítky: Orlí mlhovina, Pillars of creation, Star-formation, Jwst


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »