Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Andromeda na jižní obloze

Uznání a copyright: Ian Griffin (Otago Museum)

Při pohledu na sever z jižního Nového Zélandu Galaxie v Andromedě nikdy nevystoupí více než 5 stupňů nad obzor. Jak na jižní polokouli přichází jaro, tak je Andromeda koncem září kolem půlnoci nejvýše na obloze. Tento snímek vedený za hvězdami jedinou 30 s expozicí zachytil nejbližší velkou spirální galaxii z observatoře Mount John, když právě vystoupala nad rozeklané vrcholky Jižních Alp na jižním ostrově. V popředí se odrážejí hvězdy od klidných vod jezera Alexandrina. Galaxie v Andromedě, též známá jako M31, je jedním z nejjasnějších objektů v Messierovu katalogu a obvykle je vidět neozbrojeným okem jako malý, slabý, rozmazaný obláček. Ale tady na jasné tmavé obloze s dlouhou expozicí je vidět velké rozpětí této galaxie na pozemské obloze téměř šesti měsíčních úplňků.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2014-02-26 Polární záře nad Novým Zélandem
  2. NASA: New Zealand
  3. APOD: 2022-01-19 M31: Galaxie v Andromedě
  4. NASA: Hubble’s Messier Catalog
  5. DarkSkyProject.co.nz: Nā te pō, ko te ao, ko te ao mārama
  6. APOD: 2020-09-25 Měsíc a Andromeda

Štítky: Nový Zéland, Andromeda galaxy, M31


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »