Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: David Weir (Earth and Sky Ltd.)

Někdy čím více se na obrázek díváte, tím víc vidíte. To by mohl být případ tohoto krásného nočního panorámatu pořízeného minulý týden na Novém Zélandu. Zcela vlevo jsou vidět obyčejná mračna, trochu pozměněná digitální kombinací jedenácti jednotlivých 20 sekundových expozic. Možná ale mnohem výraznější je široká růžová polární záře, která dominuje pravé části obrazu, což je méně běžná barva, kterou nejspíše vyvolaly vybuzené atomy kyslíku vysoko v zemské atmosféře. Když se budete dále dívat, tak si možná všimnete jasného světla za horou vlevo. To je vycházející Měsíc a bližší pohled odhalí i slabé krepuskulární paprsky, které z něho vycházejí. Při rozjímání nad obrázkem si možná všimnete i centrálního pásu Mléčné dráhy, který jakoby od sebe téměř vertikálně odděluje mračna vlevo a polární záři vpravo. Prohlídka horního pravého rohu ukáže mlhavou skvrnku vysoko na obloze, což je Malé Magellanovo mračno. Vzdálené pozadí je poseto četnými hvězdami. V popředí jsou zpátky na Zemi vidět dvě kopule univerzitní observatoře Mt. John a stativ s kamerou, která zachycuje většinu z této poklidné scény nad jezerem Tekapo.

Štítky: Polární záře, Nový Zéland, Smc


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »