Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plejády hluboké a prašné

Uznání a copyright: David Lane

Dobře známá hvězdokupa Plejády pomalu ničí část procházejícího mračna plynu a prachu. Plejády jsou nejjasnější otevřenou hvězdokupou na pozemské obloze a lze je spatřit téměř z kteréhokoliv místa na severu pouhým okem. Předpokládá se, že procházející mračno prachu je součástí Gouldova pásu, což je neobvyklý prstenec mladých vznikajících hvězd kolem Slunce v místní Mléčné dráze. Část Gouldova pásu se náhodou v minulých více než 100 000 letech pohybuje přímo přes starší Plejády a tak způsobuje silnou reakci mezi hvězdami a prachem. Tlak světla hvězd významně odpuzuje prach v okolní modré reflekční mlhovině, přičemž menší prachové částice jsou odpuzovány silněji. Krátkodobým výsledkem je, že části tohoto prachového mračna se stávají filamentární a rozvrstvené, jak je patrné na hloubkové expozici nahoře.

Štítky: Hvězdokupa, Prach, Plejády


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »