Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plejády hluboké a prašné

Uznání a copyright: David Lane

Dobře známá hvězdokupa Plejády pomalu ničí část procházejícího mračna plynu a prachu. Plejády jsou nejjasnější otevřenou hvězdokupou na pozemské obloze a lze je spatřit téměř z kteréhokoliv místa na severu pouhým okem. Předpokládá se, že procházející mračno prachu je součástí Gouldova pásu, což je neobvyklý prstenec mladých vznikajících hvězd kolem Slunce v místní Mléčné dráze. Část Gouldova pásu se náhodou v minulých více než 100 000 letech pohybuje přímo přes starší Plejády a tak způsobuje silnou reakci mezi hvězdami a prachem. Tlak světla hvězd významně odpuzuje prach v okolní modré reflekční mlhovině, přičemž menší prachové částice jsou odpuzovány silněji. Krátkodobým výsledkem je, že části tohoto prachového mračna se stávají filamentární a rozvrstvené, jak je patrné na hloubkové expozici nahoře.

Štítky: Hvězdokupa, Prach, Plejády


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »