Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: David Weir (Earth and Sky Ltd.)

Někdy čím více se na obrázek díváte, tím víc vidíte. To by mohl být případ tohoto krásného nočního panorámatu pořízeného minulý týden na Novém Zélandu. Zcela vlevo jsou vidět obyčejná mračna, trochu pozměněná digitální kombinací jedenácti jednotlivých 20 sekundových expozic. Možná ale mnohem výraznější je široká růžová polární záře, která dominuje pravé části obrazu, což je méně běžná barva, kterou nejspíše vyvolaly vybuzené atomy kyslíku vysoko v zemské atmosféře. Když se budete dále dívat, tak si možná všimnete jasného světla za horou vlevo. To je vycházející Měsíc a bližší pohled odhalí i slabé krepuskulární paprsky, které z něho vycházejí. Při rozjímání nad obrázkem si možná všimnete i centrálního pásu Mléčné dráhy, který jakoby od sebe téměř vertikálně odděluje mračna vlevo a polární záři vpravo. Prohlídka horního pravého rohu ukáže mlhavou skvrnku vysoko na obloze, což je Malé Magellanovo mračno. Vzdálené pozadí je poseto četnými hvězdami. V popředí jsou zpátky na Zemi vidět dvě kopule univerzitní observatoře Mt. John a stativ s kamerou, která zachycuje většinu z této poklidné scény nad jezerem Tekapo.

Štítky: Polární záře, Nový Zéland, Smc


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »