Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: David Weir (Earth and Sky Ltd.)

Někdy čím více se na obrázek díváte, tím víc vidíte. To by mohl být případ tohoto krásného nočního panorámatu pořízeného minulý týden na Novém Zélandu. Zcela vlevo jsou vidět obyčejná mračna, trochu pozměněná digitální kombinací jedenácti jednotlivých 20 sekundových expozic. Možná ale mnohem výraznější je široká růžová polární záře, která dominuje pravé části obrazu, což je méně běžná barva, kterou nejspíše vyvolaly vybuzené atomy kyslíku vysoko v zemské atmosféře. Když se budete dále dívat, tak si možná všimnete jasného světla za horou vlevo. To je vycházející Měsíc a bližší pohled odhalí i slabé krepuskulární paprsky, které z něho vycházejí. Při rozjímání nad obrázkem si možná všimnete i centrálního pásu Mléčné dráhy, který jakoby od sebe téměř vertikálně odděluje mračna vlevo a polární záři vpravo. Prohlídka horního pravého rohu ukáže mlhavou skvrnku vysoko na obloze, což je Malé Magellanovo mračno. Vzdálené pozadí je poseto četnými hvězdami. V popředí jsou zpátky na Zemi vidět dvě kopule univerzitní observatoře Mt. John a stativ s kamerou, která zachycuje většinu z této poklidné scény nad jezerem Tekapo.

Štítky: Polární záře, Nový Zéland, Smc


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »