Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zamračená jádra aktivních galaxií

Uznání: NASA's GSFC, W. Steffen (UNAM)

Jak by to vypadalo, pokud bychom cestovali do nitra aktivní galaxie? O většině galaktických center se předpokládá, že hostí černé díry miliónkrát hmotnější, než naše Slunce. Prostor kolem těchto superhmotných černých děr může být ovšem vzdálený od klidu, může blikat v mnoha barvách a dokonce tak vznikla celá třída objektů s názvem aktivní galaktická jádra (AGN - Active Galactic Nuclei). Nahoře je video, které ilustruje, jak by mohlo aktivní galaktické jádro vypadat zblízka. AGN má typicky hmotné akreční disky, které krmí centrální černou díru a zároveň má silné výtrysky, které vystřelují elektricky nabitou hmotu daleko do okolního vesmíru. Nedávno nalezená mračna plynu a prachu, která obíhají kolem centrálních černých děr jsou tak hustá, že nepravidelně zakrývají dokonce i pronikavé rentgenové záření. Události, které tlumí rentgenové záření, mohou být krátké jen hodinu, ale i dlouhé roky a byly detekovány při analýze více než desetiletí dat získaných z družice NASA RXTE (Rossi X-ray Timing Explorer).

Štítky: Galaktický střed, Černé díry, Aktivní galaxie, Video


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »