Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zamračená jádra aktivních galaxií

Uznání: NASA's GSFC, W. Steffen (UNAM)

Jak by to vypadalo, pokud bychom cestovali do nitra aktivní galaxie? O většině galaktických center se předpokládá, že hostí černé díry miliónkrát hmotnější, než naše Slunce. Prostor kolem těchto superhmotných černých děr může být ovšem vzdálený od klidu, může blikat v mnoha barvách a dokonce tak vznikla celá třída objektů s názvem aktivní galaktická jádra (AGN - Active Galactic Nuclei). Nahoře je video, které ilustruje, jak by mohlo aktivní galaktické jádro vypadat zblízka. AGN má typicky hmotné akreční disky, které krmí centrální černou díru a zároveň má silné výtrysky, které vystřelují elektricky nabitou hmotu daleko do okolního vesmíru. Nedávno nalezená mračna plynu a prachu, která obíhají kolem centrálních černých děr jsou tak hustá, že nepravidelně zakrývají dokonce i pronikavé rentgenové záření. Události, které tlumí rentgenové záření, mohou být krátké jen hodinu, ale i dlouhé roky a byly detekovány při analýze více než desetiletí dat získaných z družice NASA RXTE (Rossi X-ray Timing Explorer).

Štítky: Galaktický střed, Černé díry, Aktivní galaxie, Video


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »