Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zamračená jádra aktivních galaxií

Uznání: NASA's GSFC, W. Steffen (UNAM)

Jak by to vypadalo, pokud bychom cestovali do nitra aktivní galaxie? O většině galaktických center se předpokládá, že hostí černé díry miliónkrát hmotnější, než naše Slunce. Prostor kolem těchto superhmotných černých děr může být ovšem vzdálený od klidu, může blikat v mnoha barvách a dokonce tak vznikla celá třída objektů s názvem aktivní galaktická jádra (AGN - Active Galactic Nuclei). Nahoře je video, které ilustruje, jak by mohlo aktivní galaktické jádro vypadat zblízka. AGN má typicky hmotné akreční disky, které krmí centrální černou díru a zároveň má silné výtrysky, které vystřelují elektricky nabitou hmotu daleko do okolního vesmíru. Nedávno nalezená mračna plynu a prachu, která obíhají kolem centrálních černých děr jsou tak hustá, že nepravidelně zakrývají dokonce i pronikavé rentgenové záření. Události, které tlumí rentgenové záření, mohou být krátké jen hodinu, ale i dlouhé roky a byly detekovány při analýze více než desetiletí dat získaných z družice NASA RXTE (Rossi X-ray Timing Explorer).

Štítky: Galaktický střed, Černé díry, Aktivní galaxie, Video


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »