Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická sonda Cassini překračuje rovinu Saturnových prstenců

Image Credit: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Pokud je to Saturn, kde jsou prstence? Když v roce 1612 zmizely Saturnovy "přívěsky", Galileo nerozuměl proč. Posléze v tomtéž století začalo být zřejmé, že Saturnova neobvyklá prodloužení jsou prstence a že když Země prochází rovinou prstenců, tak ty při pohledu z boku zdánlivě zmizí. To proto, protože Saturnovy prstence jsou vměstnány do roviny proporčně mnohonásobně tenčí, než žiletka. V současné době kosmická sonda Cassini, která je družicí Saturnu, také překračuje rovinu Saturnových prstenců. Španělský amatérský astronom Fernando Garcia Navarro z rozsáhlého online archívu surových snímků z Cassini vybral řadu snímků z překročení roviny prstenců v únoru 2005. Na obrázku nahoře je digitálně oříznutý krásný výsledek. Tenká rovina Saturnových prstenců je vidět modře, pásy a mraky v horní atmosféře Saturnu jsou vidět žluté. Podrobnosti v Saturnových prstencích je vidět v tmavých stínech vysoko na obrázku pořízeném v roce 2005. Měsíce v prstencích vypadají jako malé hrbolky.

Štítky: Saturn, Prstence, Ring plane


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »