Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická sonda Cassini překračuje rovinu Saturnových prstenců

Image Credit: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Pokud je to Saturn, kde jsou prstence? Když v roce 1612 zmizely Saturnovy "přívěsky", Galileo nerozuměl proč. Posléze v tomtéž století začalo být zřejmé, že Saturnova neobvyklá prodloužení jsou prstence a že když Země prochází rovinou prstenců, tak ty při pohledu z boku zdánlivě zmizí. To proto, protože Saturnovy prstence jsou vměstnány do roviny proporčně mnohonásobně tenčí, než žiletka. V současné době kosmická sonda Cassini, která je družicí Saturnu, také překračuje rovinu Saturnových prstenců. Španělský amatérský astronom Fernando Garcia Navarro z rozsáhlého online archívu surových snímků z Cassini vybral řadu snímků z překročení roviny prstenců v únoru 2005. Na obrázku nahoře je digitálně oříznutý krásný výsledek. Tenká rovina Saturnových prstenců je vidět modře, pásy a mraky v horní atmosféře Saturnu jsou vidět žluté. Podrobnosti v Saturnových prstencích je vidět v tmavých stínech vysoko na obrázku pořízeném v roce 2005. Měsíce v prstencích vypadají jako malé hrbolky.

Štítky: Saturn, Prstence, Ring plane


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »