Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická sonda Cassini překračuje rovinu Saturnových prstenců

Image Credit: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Pokud je to Saturn, kde jsou prstence? Když v roce 1612 zmizely Saturnovy "přívěsky", Galileo nerozuměl proč. Posléze v tomtéž století začalo být zřejmé, že Saturnova neobvyklá prodloužení jsou prstence a že když Země prochází rovinou prstenců, tak ty při pohledu z boku zdánlivě zmizí. To proto, protože Saturnovy prstence jsou vměstnány do roviny proporčně mnohonásobně tenčí, než žiletka. V současné době kosmická sonda Cassini, která je družicí Saturnu, také překračuje rovinu Saturnových prstenců. Španělský amatérský astronom Fernando Garcia Navarro z rozsáhlého online archívu surových snímků z Cassini vybral řadu snímků z překročení roviny prstenců v únoru 2005. Na obrázku nahoře je digitálně oříznutý krásný výsledek. Tenká rovina Saturnových prstenců je vidět modře, pásy a mraky v horní atmosféře Saturnu jsou vidět žluté. Podrobnosti v Saturnových prstencích je vidět v tmavých stínech vysoko na obrázku pořízeném v roce 2005. Měsíce v prstencích vypadají jako malé hrbolky.

Štítky: Saturn, Prstence, Ring plane


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »