Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická sonda Cassini překračuje rovinu Saturnových prstenců

Image Credit: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Pokud je to Saturn, kde jsou prstence? Když v roce 1612 zmizely Saturnovy "přívěsky", Galileo nerozuměl proč. Posléze v tomtéž století začalo být zřejmé, že Saturnova neobvyklá prodloužení jsou prstence a že když Země prochází rovinou prstenců, tak ty při pohledu z boku zdánlivě zmizí. To proto, protože Saturnovy prstence jsou vměstnány do roviny proporčně mnohonásobně tenčí, než žiletka. V současné době kosmická sonda Cassini, která je družicí Saturnu, také překračuje rovinu Saturnových prstenců. Španělský amatérský astronom Fernando Garcia Navarro z rozsáhlého online archívu surových snímků z Cassini vybral řadu snímků z překročení roviny prstenců v únoru 2005. Na obrázku nahoře je digitálně oříznutý krásný výsledek. Tenká rovina Saturnových prstenců je vidět modře, pásy a mraky v horní atmosféře Saturnu jsou vidět žluté. Podrobnosti v Saturnových prstencích je vidět v tmavých stínech vysoko na obrázku pořízeném v roce 2005. Měsíce v prstencích vypadají jako malé hrbolky.

Štítky: Saturn, Prstence, Ring plane


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »